5 / 5

Beroun - Karlštejn

Touto trasou procestujete hned několika částmi světa. Pojedete kolem řeky Berounky, až uvidíte vápencový lom Alkazar. Na...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 39 km

Popis cyklotrasy

Touto trasou procestujete hned několika částmi světa. Pojedete kolem řeky Berounky, až uvidíte vápencový lom Alkazar. Na konci 2. světové války zde vznikl systém podzemních prostor, ve kterých měla fungovat podzemní továrna na výrobu leteckých motorů. Projekt ale nebyl a část prostor využita k uskladnění radioaktivního odpadu z jáchymovských dolů. Tyto prostory jsou dnes uzavřeny betonovými clonami. Dnes je stěnový etážový lom oblíbeným místem lezců.

Pokračujte po stezce a na rozcestí v Hostimi se dejte doleva. Projedete obcí Boubovice na křižovatce se dáte doprava a pokračujete stále po cestě. Cesta do obou Lomů Ameriky a Mexika nejsou dobře značené. Doporučujeme nechat kola na parkovišti a udělat si procházku po lomech. Nejdříve uvidíte lom Velká Amerika, český Grand Canyon. Na jeho dně se nachází dvě navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou a hloubkou cca 10 m. Zajímavostí je, že se zde natáčel film Limonádový Joe nebo Akumulátor 1. Dále lom Mexiko, který můžete znát také jako Trestanecký. Název je odvozen od toho, že v minulosti byl místem práce politických vězňů v nelidských podmínkách a také že na dno údajně nikdy nesvítí slunce. Lom Kanada dnes slouží jako odkaliště pro areál Výroba stavebních hmot. A o kousek dál najedete lom Malá Amerika se zatopeným dnem je s okolními lomy propojen podzemními labyrinty štol. Prohlídka podzemí je možná po dohodě.

Poté opět na kole pokračujte přes obec Mořina lesní cestou na hrad Karlštejn. Nejvýznamnější a nejznámější český hrad. Jednou z nejvzácnějších částí Karlštejna je kaple sv. Kříže - místo uložení korunovačních klenotů a svatých ostatků.

Z Karlštejna pokračujte po stezce a okolo řeky. Cestou do obce Srbsko projedete okolo Petzoldova lomu. Dnes areál slouží pro potřeby firmy. Spatřit ale můžete chátrající osvětlovací věžičku.

Zpět do Berouna se dostanete opět přes Hostim.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)



Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí