Cyklotrasa Beroun - vodní nádrž Klíčava

Vyjedete z Berouna, projedete po hranici města a směřujte na Zdejcinu. Minete keltské oppidum Stradonice, majestátně se vypínající na vršku a před námi se rozevírá delta údolí a v ní Nižbor. Na vrcholu nás čeká krátký přesun po silnici k odbočce do osady Jitřenka.

Napojujeme se na silnici. Jedeme skrz les do Sýkořic. Pokud máte čas, nevynechejte návštěvu vyhlídky na Zbečno s Hamousovým statkem. Po chvilce rozjímání se vydáváme zpět k vesnici a dále do křivoklátských hvozdů sjezdem okolo lánské obory k vodní nádrži Klíčava. Odtud pokračujeme mírným stoupáním po červené turistické značce, přijíždíme na Písky, kde začíná naučná stezka Brdatka.

Po odpočinku zahýbáme ostře doleva a po vrstevnici jedeme k pomníku knížete Karla Egona z Fürstenberka. Za ním se cesta pomalu svažuje až k další vyhlídce nad Roztokami.

Trasa pokračuje po silnici skrze Roztoky ke Karlově Vsi. Úzká asfaltka se po chvíli odpoutává od Berounky. Zendlouho se dostáváme k místu zvanému Tři prameny, které napájí jednoduchý bazén sloužící jako vodoléčebná kůra.

Za Karlovou Vsí se chytáme modré turistické značky a uhýbáme na Leontýnský zámek. Ten byl postaven na přání knížete Fürstenberka a pojmenován po jeho ženě. Dnes sídlí v jeho zdech Domov pro osoby se zdravotním postižením.

U severní zdi následujeme odbočku na červenou značku a pokračujeme k Novému Jáchymovu. Krušná hora byla v minulosti bohatým nalezištěm železné rudy, kterou zde těžili již staří Keltové. Z této etapy těžební historie zbyla u cesty snad poslední stavba sloužící dříve jako zázemí pro těžaře. Dnes je z ní soukromé sídlo.

Po tomto úseku nás čeká již jen klesání k Berounu. Poslední sjezd skrze Trubskou na hranice Králova Dvora a výlet je za námi. Jen naposledy se ještě škrábeme do malého kopečku, ale to jen proto, abychom poslední kilometr nemuseli jet po silnici.

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 75 Km

Hodnocení cyklotrasy

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5

Jak se Vám cyklotrasa líbila?

Podělte se s ostatními, jak se Vám cyklotrasa líbila. Na jaká zajímavá místa jste cestou narazili, doporučení, atd.

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!