5 / 1

Beroun - vodní nádrž Klíčava

Vyjedete z Berouna, projedete po hranici města a směřujte na Zdejcinu. Minete keltské oppidum Stradonice, majestátně se ...

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 75 km

Popis cyklotrasy

Vyjedete z Berouna, projedete po hranici města a směřujte na Zdejcinu. Minete keltské oppidum Stradonice, majestátně se vypínající na vršku a před námi se rozevírá delta údolí a v ní Nižbor. Na vrcholu nás čeká krátký přesun po silnici k odbočce do osady Jitřenka.

Napojujeme se na silnici. Jedeme skrz les do Sýkořic. Pokud máte čas, nevynechejte návštěvu vyhlídky na Zbečno s Hamousovým statkem. Po chvilce rozjímání se vydáváme zpět k vesnici a dále do křivoklátských hvozdů sjezdem okolo lánské obory k vodní nádrži Klíčava. Odtud pokračujeme mírným stoupáním po červené turistické značce, přijíždíme na Písky, kde začíná naučná stezka Brdatka.

Po odpočinku zahýbáme ostře doleva a po vrstevnici jedeme k pomníku knížete Karla Egona z Fürstenberka. Za ním se cesta pomalu svažuje až k další vyhlídce nad Roztokami.

Trasa pokračuje po silnici skrze Roztoky ke Karlově Vsi. Úzká asfaltka se po chvíli odpoutává od Berounky. Zendlouho se dostáváme k místu zvanému Tři prameny, které napájí jednoduchý bazén sloužící jako vodoléčebná kůra.

Za Karlovou Vsí se chytáme modré turistické značky a uhýbáme na Leontýnský zámek. Ten byl postaven na přání knížete Fürstenberka a pojmenován po jeho ženě. Dnes sídlí v jeho zdech Domov pro osoby se zdravotním postižením.

U severní zdi následujeme odbočku na červenou značku a pokračujeme k Novému Jáchymovu. Krušná hora byla v minulosti bohatým nalezištěm železné rudy, kterou zde těžili již staří Keltové. Z této etapy těžební historie zbyla u cesty snad poslední stavba sloužící dříve jako zázemí pro těžaře. Dnes je z ní soukromé sídlo.

Po tomto úseku nás čeká již jen klesání k Berounu. Poslední sjezd skrze Trubskou na hranice Králova Dvora a výlet je za námi. Jen naposledy se ještě škrábeme do malého kopečku, ale to jen proto, abychom poslední kilometr nemuseli jet po silnici.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí