5 / 4

Beroun - Zbečno

Vyjíždíme z nové satelitní zástavby Berouna. Nabíráme severovýchodní směr k Berounce, projíždíme po hranici města a směř...

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 77 km

Popis cyklotrasy

Vyjíždíme z nové satelitní zástavby Berouna. Nabíráme severovýchodní směr k Berounce, projíždíme po hranici města a směřujeme na Zdejcinu. Civilizaci ovšem míjíme po lesním „obchvatu“ na Lísek. Míjíme keltské oppidum Stradonice a již se před námi rozevírá delta údolí a v ní Nižbor. Ten se může chlubit dominantou, v podobě zámku. Původně to byl gotický hrad. Pokračujeme po trase skrze les nad město. Na vrcholu nás čeká nás krátký přesun po silnici k odbočce do osady Jitřenka. Nezpevněná cesta nás dovádí rychlým sjezdem na úroveň Berounky ke Žloukovicím kolem vyhlášené hospody. Po výjezdu ze Žloukovic se napojujeme na silnici, a to u Račic. Po ní poměrně rychle dojedeme k další kótě – Zbečno.

Po odbočce mezi domy opouštíme sedla a sápeme se skrze les do Sýkořic. Pokud máte čas, nevynechejte návštěvu vyhlídky na Zbečno s Hamousovým statkem. Po chvilce rozjímání se vydáváme zpět k vesnici a dále do křivoklátských hvozdů sjezdem okolo lánské obory k vodní nádrži Klíčava. Trasa pokračuje po silnici skrze Roztoky ke Karlově Vsi. Úzká asfaltka se po chvíli odpoutává od Berounky a začne se zvedat proti proudu potoka Klučná. Zhruba ve třetině, za dvěma trampskými osadami se dostáváme k místu zvanému Tři prameny, které napájí jednoduchý bazén sloužící jako vodoléčebná kůra.

Za Karlovou Vsí se chytáme modré turistické značky a uhýbáme na Leontýnský zámek. Ten byl postaven na přání knížete Fürstenberka a pojmenován po jeho ženě. Dnes sídlí v jeho zdech Domov pro osoby se zdravotním postižením. U severní zdi následujeme odbočku na červenou značku a pokračujeme k Novému Jáchymovu, kde nás čeká poslední stoupání, Krušná hora. Toto místo bylo v minulosti bohatým nalezištěm železné rudy, kterou zde těžili již staří Keltové. Z této etapy těžební historie zbyla u cesty snad poslední stavba sloužící dříve jako zázemí pro těžaře. Dnes je z ní soukromé sídlo. Po tomto úseku nás čeká již jen klesání k Berounu


Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí