5 / 3

Chodov - Bechyně

Náročná kopcovitá cyklotrasa pro trénované cyklisty. Z pražského Chodova vyjedete z Prahy přes Průhonice a Velké Popovic...

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 155 km

Popis cyklotrasy

Náročná kopcovitá cyklotrasa pro trénované cyklisty. Z pražského Chodova vyjedete z Prahy přes Průhonice a Velké Popovice. V pivovaru Velké Popovice si můžete udělat první přestávku. Kromě ochutnávky uvidíte nejen novou a starou varnu, ale i ležácký sklep, stáčírny a živého maskota pivovaru kozla Oldu.

Dále projedete přes Kamenici, Kamenný přívoz a Krňany do Teletína. Tam si užijete trochu přírody. Teletínský lom je nevyužívaný a dnes zatopený lom hluboký přibližně 15 metrů. Těžil se v něm materiál pro stavbu Štěchovického zdymadla. 

Jakmile projedete kolem Chlístovského rybníku, do Týnce nad Sázavou, vás čekají menší obce Maskovice, Netvořice a Chleby. Můžete se projít centrem Týnce a případně doplnit zásoby vody. Dále pak pojedete přes Krusičany kolem rybníku Krčín a přes Václavice na zámek Konopiště.

Základem konopišťského zámku byl raně gotický hrad. Rohy stavby byly osazeny čtyřmi věžemi, další tři věže vycházely z průčelí. Na rozkaz Ferdinanda d’Este byl zámek přestavěn podle zásad historizujícího romantismu, jeho okolí upraveno v rozlehlý park a vznikl Růžový sad. Nezapomeňte také navštívit svatojiřskou sbírku dřevořezeb, obrazů a dalších předmětů vztahujících se ke kultu sv. Jiří v bývalé barokní oranžérii.

V Maršovicích si prohlídnete pahorek hradu Stajice, který je obklopen valem a příkopem. Je označován za sídlo loupeživých rytířů.

Potom pojedete přes Sedlčany, kde můžete ochutnat Sedlčanský Hermelín. Přes Nedrahovice a několik menších obcí. V Javorové skále projedete kolem Staré poštovny ze Sněžky, která je nejstarší poštovnou v ČR. Původně stála na vrcholu hory Sněžky a před jejím zánikem ji zachránil majitel Tomáš Trnka, který poštovnu rozebral a nechal převézt na současné místo. 

O kousek dále najdete skály Čertovo břemeno. Ke skále se vztahuje několik verzí pověsti o čertovi.

Poslední zastávku před cílem si můžete udělat u obce Stádlec. Najdete tu poslední empírový řetězový most v České republice, který je také ojedinělým mostem tohoto druhu v Evropě. Bývá častým místem turistických procházek, cykloturistiky a oblíbeným objektem pro fotografy. Původně vedl přes Vltavu u Podolska, ale při napouštění vodní nádrže Orlík byl přesunut na současné místo.

V Bechyni se můžete projít po městě kolem Lužnice nebo navštívit zámek Bechyně. Renesanční zámek vás uchvátí nádhernou malířskou výzdobou nádvoří a interiérů. Během prohlídky zámku jsou k vidění krásná renesanční kamna, kazetový strop s bohatou malířskou výzdobou.

Vrátit se můžete vlakem nebo stejnou cestou na kole.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí