5 / 3

Daňkov - Dudákovský Mlýn

Jako výchozí místo jsme zvolili hospodářský dvůr Daňkov. Od něj jsme se vydali po žluté turistické značce ke zřícenině h...

Náročnost cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 8 km

Popis cyklotrasy

Jako výchozí místo jsme zvolili hospodářský dvůr Daňkov. Od něj jsme se vydali po žluté turistické značce ke zřícenině hradu Gutštejn, který se nachází na skalnatém ostrohu nad zalesněným údolím potoka Hadovka, což je přítok Úterského potoka. Zřícenině dominuje 20 m vysoká věž. Od hradu také začíná NS Šipín. Tato stezka je okružní, má 7 km a popisuje nejzajímavější lokality této oblasti. Naše další kroky tak míří po žluté do údolí potoka Hadovka, přes který zde vede dřevěná lávka. Začínáme opět stoupat a dostáváme se na náhorní planinu nad soutokem Úterského potoka a Hadovky. Zde se nachází místo jednoho z nejstarších slovanských hradišť - Bezemínské hradiště. Z vyhlídkového místa můžeme spatřit Gutštejn, údolí Hadovky či Vlčí horu.


Pokračujeme dále po lesní cestě. Než sejdeme do údolí Úterského potoka, vidíme na náhorní plošině na jeho protějším břehu kostel Svaté Barbory se hřbitovem v místě, kde ve středověku stávalo hradiště Šipín. A už klesáme do údolí Úterského potoka, přes který zde vede stejně jako přes Hadovku na začátku naší trasy dřevěná lávka. Úterský potok se pak jihovýchodním směrem odtud vlévá do nádrže Hracholusky a je tak levostranným přítokem řeky Mže.


Jak je pro dnešní trasu zatím typické, po klesání k vodnímu toku následuje opět směr vzhůru. Stoupáme k již zmiňovanému hradišti Šipín. Dnes zde stojí nově upravený kostel Svaté Barbory se hřbitovem, objekt fary, bývalé školy a hospody. Na severozápadním okraji náhorní plošiny zde stojí vyhlídkový altán s výhledem do údolí se soutokem Hadovky a Úterského potoka i na okolní svahy. A už opět sestupujeme severním směrem. Cestou vidíme dřevěnou lesní kapli nad silnicí se dvěma zastřešenými studánkami s léčivou vodou. Míjíme také betonové bunkry. A to už jsme u Dudákovského mlýna, který je východištěm naučné stezky. Dříve se zde nacházela stejnojmenná osada.


Od Dudákovského mlýna nyní budeme pokračovat terénem již bez výraznějších klesání či stoupání, to proto, že půjdeme nejprve nedaleko břehu Úterského potoka a poté těsně nad tokem Hadovky. V oblasti kolem části Úterského potoka se zde nachází PP Pod Šipínem. Jedná se o lokalitu, kde na břehu hojně roste kapradina pérovník pštrosí. Již za soutokem zmíněných potoků přecházíme podruhé po lávce Hadovku a míříme cestou vedoucí při jejím toku zpět ke zřícenině Gutštejn po červeně značené turistické stezce.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí