5 / 5

Dubá - hrad Ronov

Dubou najdete na samém okraji Kokořínska. Nejdříve stoupáme po hlavní silnici směrem na Mělník, na horizontu opouštíme p...

Náročnost cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 56 km

Popis cyklotrasy

Dubou najdete na samém okraji Kokořínska. Nejdříve stoupáme po hlavní silnici směrem na Mělník, na horizontu opouštíme provoz a odbočujeme na cestu vpravo. Prosmýkneme se kolem Dubové hory, najdeme si modrou značku, pak zelenou a dojedeme na rozcestí kousek od zříceniny hradu Čap. Za zmínku ale stojí zdejší rozhled. Ze skalní plošiny, jíž vévodí bizarní útvar v podobě bambule, máte České středohoří jako na dlani.

Kopce jsou tu dost dlouhé na to, abyste si užili sjezdy, ale ne tak dlouhé, aby vás zbytečně vyčerpaly výjezdy. Před námi jsou Martinské stěny – krásný úsek, kde se pěšinka hravě klikatí po okraji strmé rokle. Žlutá nás posléze nasměruje pod Husu, jeden z nejvýznamnějších útvarů v okolí. Název nejspíš odráží podobu vrcholové skály, která připomíná tělo sedícího ptáka.

Odsud jedeme na rozcestí nad Kravími doly a spustíme se strmým sjezdem dolů do malé vesničky Hvězda. Obdivovatelé lidové architektury tu najdou řadu krásných chalup nebo starobylou kapličku. Zelená značka se tu plynule klikatí a houpe. Po chvíli jízdy po asfaltu se dostaneme pod hrad Ronov, který stojí na kuželu.

Za občerstvením se lze vydat do Kravař, kde je prověřená hospoda, a pak pokračovat ze Stvolinek Dolanskému rybníku. Tady nás zaujme krásná výpusť vytesaná do skály. Tahle místa si říkají o krátké zastavení a minimálně o jednu pěknou fotografii. Čekají nás Holany a pak méně záživný úsek po polních cestách. Stejně jako lze objet Ronov, je možné obkroužit i další dominantu kraje – Vlhošť. Prosmýknout se pod pískovcovými útvary hojně využívanými lezci a zamířit stále po modré značce zpět do hloubi lesa. Dál uháníme modrou značkou po kraji lesa.

Chvíli sledujeme cestu, po níž jsme jeli už dopoledne. Dojedeme po ní opět k Martinské stěně. Zelená nás vede kolem velkých skalních útvarů Krápník a Tisícový kámen, a opět nám chystá skvělé bikové zážitky. Sjezd z vrchu Kostelec ale už vede po širší lesní cestě, ta se mění v panelovou cesta vedoucí do Pavlíček. Nakonec po žluté do Zakšína, kolem Pustého zámku a po zelené do Dubé. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí