Cyklotrasa Frýdštejn - Rakousy

Cesta začíná u zříceniny hradu Frýdštejn. Tento hrad byl postaven ve 14. století a zanikl koncem 16. století. Dominantou hradu je velká hradní věž, postavená na nejvyšší pískovcové skále, odkud je vidět na celé údolí. Věž je 15 metrů vysoká a má v průměru 9 metrů. Hrad je přístupný od roku 1892 a je ve vlastnictví obce Frýdštejn. Předtím jej postupně vlastnili rody Kamenců ze Střížovic, Vartenberkové, Oppersdorfové a Rohanové. Od hradu pojedete přes Podzámčí do vesnic Vranové a Labe, ze které se můžete jít podívat na další zříceninu. K hradu se totiž můžete dostat jen pěšky. Jedná se o zříceninu skalního hradu Vranov, neboli Pantheon. Nachází se na pravém břehu řeky Jizery. Existence hradu je opět velice krátká, odhaduje se na necelých 200 let. Z obce Labe se vydáte dále do Suchých skal. Jsou národní přírodní památkou od roku 2000, chráněny však byly už od roku 1956. Spolu s Pantheonem jsou součástí Ještědsko-kozákovského hřbetu. Jedná se o jednu z mála oblastí v Českém ráji, kde lze lézt i krátce po dešti. Tyto skály se zde začaly tvořit před 100 miliony let ve svrchní křídě, kdy zaplavilo českou pánev mělké moře.


Ze Suchých skal pojedete dále do vesnice Besedice, poblíž které se nachází Besedické skály s několika vyhlídkami a jeskyněmi. Z Besedice pojedete přes Loučky a Klokočí ke zřícenině hradu Rotštejn. Jedná se o skalní hrad, jehož část je vytesána do pískovcové skály. Nachází se na okraji přírodní rezervace Klokočské skály. Hrad byl pravděpodobně postaven v 2. polovině 13. století a patřil rodu Markwarticů, stejně jako většina Pojizeří v té době. K hradu se váže i pověst. Podle ní byl pod Rotštejnem uložen poklad. Několik lidí z blízkého okolí se domluvilo, že poklad o Velikonocích na Velký pátek vyzvednou. V ten den se před nimi otevřela zem a na hromadě peněz tancovaly modré plamínky. Všichni ztratili odvahu. Jenom jeden z nich se odvážil jít pro poklad. Země se nad ním zavřela a on u pokladu usnul. Když se probudil, už poklad neviděl. Nějakou dobu hledal cestu domů, až ji našel, vrátil se domů. Tam se dozvěděl, že byl z domova celý dlouhý rok a sousedé jej o objevený poklad připravili.


Z Rotštejna se poté vydáte směrem na Chutnovku, Výbytky, Hrachovice a odtud dále přes Bukovinu, Rozumov a Záholice až do Rakous.  

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: MTB (horské)

Vzdálenost: 23 Km

Hodnocení cyklotrasy

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5

Jak se Vám cyklotrasa líbila?

Podělte se s ostatními, jak se Vám cyklotrasa líbila. Na jaká zajímavá místa jste cestou narazili, doporučení, atd.

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!