Cyklotrasa Frymburk - Vyšší Brod

Za start tohoto cyklovýletu posloužila osada Svatonina Lhota. Spouštíme se terénem ke břehu Lipna, projedeme si pár set metrů pobřežní cyklostezky a frymburské náměstí.Frymburku začínáme stoupat. Nejdřív po louce, pak se na dlouhou dobu noříme do lesa a necháváme se vést lesními cestami. Napojíme se na křížovou cestu a s krásným panoramatem za zády vystoupáme ke kapličce. Ta je posvátným bodem nejen pro věřící, ale i pro místní sportovce. Je tu kniha výstupů a eviduje se, kolikrát za rok se sem kdo vyškrábal.

Žlutou značku opustíme už po pár metrech a vrstevnicový úsek zdoláváme po lesní cestě. Pak vcelku bezbolestně nastoupáme ještě pár výškových metrů po šotolině a jsme na hřebenové cestě, která na sebe za chvíli bere podobu pěšiny. Ocitáme se na nejvyšším bodu dne, na vrcholu Kaliště. O kousek dál se dokonce můžeme pokochat obrysy Alp


Dalším průjezdním bodem je kopec Kramolín, kde končí lanovka lyžařského areálu a v létě bikeparku. Sjezdařská část dne přichází za Slupečným vrchem. Přehoupneme se přes hřebínek a sjíždíme na druhou stranu, tentokrát do Dvorečné a k Loučovickému mlýnu. Odbočujeme doprava a údolím potoka se dostáváme až k Vltavě, kde nás čeká kamenitý úsek pod Čertovou stěnou. Podél Vltavy putujeme až do Loučovic, kde začíná stoupání na vrchol Vyklestilka


Z Vyklestilky padá cesta dolů nejdřív prudce, pak se klesání zpomalí a jedeme krásnou přímou pěšinou podél vydlážděného Opatského kanálu, jenž už staletí přivádí vodu do Vyšebrodského kláštera. Právě nad ním se vynoříme z lesa ve Vyšším Brodě.

Na cestu zpět vyrážíme přes most na levý břeh nádrže Lipno II.  Cesta k vesničce Malšín už není ortodoxně terénní, vede po širších cestách. Z Malšína sjíždíme ke Všímarskému potoku. Pohybujeme se po opuštěných loukách a lesích. Na mapě můžeme číst názvy jako Šafléřov, Dolní Světlá, Dolní Dlouhá, Horní Okolí a mnoho dalších. Dříve tu stávaly roztroušené vesničky a samoty. Po odsunu německých obyvatel většina z nich během několika let úplně zanikla, protože nebyly dosídleny.

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 52 Km

Hodnocení cyklotrasy

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5

Jak se Vám cyklotrasa líbila?

Podělte se s ostatními, jak se Vám cyklotrasa líbila. Na jaká zajímavá místa jste cestou narazili, doporučení, atd.

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.