5 / 4

Hojsova Stráž - Brčálník

Tentokrát je naším cílem Brčálnické údolí nedaleko Brčálníku (870 m n. m.), což je část Hojsovy stráže. Nachází se na Šu...

Náročnost cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 14 km

Popis cyklotrasy

Tentokrát je naším cílem Brčálnické údolí nedaleko Brčálníku (870 m n. m.), což je část Hojsovy stráže. Nachází se na Šumavě a je součástí geomorfologického podcelku Železnorudská hornatina. Vydáváme se jihovýchodním směrem po modré turistické značce. Nejdříve jdeme kousek po louce a poté již vstupujeme do lesa. Opouštíme modrou turistickou značku a čeká nás strmý sestup po značce žluté, přibližně 120 výškových metrů do osady Brčálník. Jedná se především o hotelový komplex s několika hotely a pensiony. Když vyjedeme z lesa, pokračuje dále po silnici. Poprvé se nám otevřou krásné výhledy na Brčálnické údolí, za kterým se táhne hřbet Královského hvozdu.


Začíná zde také NS Brčálník, která na pěti informačních tabulích popisuje místní zajímavosti. Pokračujeme po ní. Cesta vede po pastvině, přecházíme železniční trať a sestupujeme do Brčálnického údolí.  Vstoupíme do údolí, kterým si razí cestu řeka Úhlava, která pramení přibližně 2 km odtud na západním svahu hory Pancíř (1214 m n. m.). Pak protéká právě zdejším Brčálnickým údolím, které je nejhlubším údolím ŠumavyOdděluje dva výrazné hřbety. Jedním je již zmiňovaný Královský hvozd s Jezerní horou, Svarohem, Velkým Kokrháčem, Ostrým či Špičákem, druhým je Pancířský (Můstecký) hřeben s vrcholy Velký Prenet, Můstek, Habr, Pancíř.


Poté co si přečteme informace o Úhlavě z informační tabule, pokračujeme dále v naší cestě. Pak se před námi objeví opět silnička u další informační tabule. Jsou na ní vyznačeny vrcholy Pancířského hřebenu objevující se před námi nad údolím na opačné straně. Čeká nás úsek cesty po silničce, ze které na nás střídavě vykukuje již zmíněný Pancířský (Můstecký) hřeben. Z části prochází tato silnička po východní hranici PR Brčálnické mokřady.  Opět křižujeme Úhlavu a zde máme možnost se z informační tabule dozvědět něco o PR Brčálnické mokřady. Její páteří je přirozeně meandrující tok Úhlavy s přítoky, nivami, prameništi a rašeliništi. Zde naučnou stezku opustíme a dostaneme se zpět do Hojsovy stráže po zelené. Pokračujeme po silničce a před námi se objevuje první přečerpávací vodní elektrárna v Čechách Černé jezero s vodní nádrží Pod Černým jezerem.


Je třeba se dostat na druhý břeh Úhlavy, bohužel vstup na ní je zakázán. Nezbývá nic jiného než řeku přebrodit. V lese na druhé straně se pak napojíme na zelenou. Čeká nás asi 2,5 km rovinatá cesta po zelené turistické značce krásným Úhlavským údolím.  Dostáváme se k rozcestí Zadní Hamry - most a odtud pokračujeme k železniční stanici Hojsova stráž. Tato stanice však neleží přímo v obci, ta je od ní vzdálena ještě 2 km. Vydáváme se tedy nejdříve po vrstevnicích, potom začínáme stoupat smrkovým lesem k Hojsově stráži. Zanedlouho zelenou značku opouštíme a čeká nás nejstrmější stoupání dne po modré až do Hojsovy stráže. Nakonec vyjedeme strmou lesní pěšinkou na hlavní silnici ve směru Zelená Lhota - Hojsova stráž. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí