5 / 5

Hora Svatého Šebestiána - Bečov

Z Hory Svatého Šebestiána se vydáváme po červené turistické značce do údolí říčky Chomutovky. Zpočátku naší trasy se poh...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 24 km

Popis cyklotrasy

Z Hory Svatého Šebestiána se vydáváme po červené turistické značce do údolí říčky Chomutovky. Zpočátku naší trasy se pohybujeme v otevřené krajinně s vlhčími loukami. Sjedeme do údolí Chomutovky, kde nás nyní čeká pouze necelý km při jejím toku, než odbočíme. Chomutovka pramení 2,5 km severozápadně od Hory Svatého Šebestiána a jedná se o levostranný přítok Ohře. Přijíždíme k turistickému rozcestníku Bezručovo údolí a vydáváme se na sever, dočasně tak Chomutovku opouštíme.


Jedeme po příjemné silničce mezi smrkovými lesy s příměsí břízy.  Za rybníkem se napojujeme na další silničku, která od té naší vede skoro pod úhlem 90°, nicméně pořád se pohybujeme po červené turistické značce. Střídavě stoupáme a opět klesáme po silničce vedoucí nyní čistě smrkovým lesem. Za rozcestníkem Hadinec se krajina více otevře a kolem cesty lemované břízami se najednou objevují podmáčené louky. Blížíme se k Novému rybníku, který leží na okraji Novodomského rašeliniště.


Novodomské rašeliniště je jedním z řady rašelinišť náhorní plošiny Krušných hor. Patří k nejzachovalejším rašeliništím v Evropě. Projíždíme kolem rozcestníku Nový dům - hájovna. V okolí rozcestníku stojí pár starých budov, dnes v soukromém majetku myslivců. Přijíždíme ke Starému rybníku, což je největší rybník rašeliništního typu v chomutovském okrese. Nepokračujeme však po krásné asfaltové silničce vedoucí při východní straně rybníka, ale vydáváme se po modré značce směrem do lesa, kde nás lesní cesta má dovést blíže k toku potoka Kameničky

Když vyjedem z lesa, napojíme se na asfaltovou silničku, střídavě výborné a slabší kvality, po které nás nyní bude čekat skoro sedmikilometrový sjezd nejdříve při toku jednoho z krušnohorských potůčků a poté při toku potoka Kameničky, do kterého se tento potok vlévá. Pod soutokem těchto potoků zastavujeme u místní zajímavosti, kterou je Dieterova štola. Ta byla vyražena mezi Kameničkou a Chomutovkou. Klesáme níž a níž a údolí potoka Kameničky se neustále prohlubuje a svahy lemované skalisky nalevo i napravo od nás se neustále zvyšují.


Vodní nádrž Kamenička je údolní přehradní nádrž na stejnojmenném potoce. Hlavním důvodem jejího vzniku byla potřeba zásobovat pitnou vodou severočeskou hnědouhelnou oblast. Snižuje také povodňové průtoky v potoce. Kolem přehrady se rozprostírají lesy a je zde nádherné, klidné místo. Hráz nádrže je současně také technickou památkou. Koruna hráze je zdobena romantickými věžičkami a cimbuřím. Pro veřejnost je však hráz uzavřena, kromě dnů otevřených dveří jednou do roka. Na místě přehrady kdysi stávala osada Kamenička, která musela ustoupit stavbě přehrady.


Sjedeme tedy na rozcestí blízko místa, kde se stýkají údolí Kameničky Bezručovo údolím, a kde se vlévá Kamenička do Chomutovky. Bezručovo údolí je jedním z nejdelších, nejhlubších a nejkrásnějších údolí Krušných hor. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí