5 / 0,5

Horní Blatná - Boží Dar

V Božím Daru se vydáváme po cyklostezce směrem Horní Blatná. Hned na začátku naší trasy vidíme po levé straně povalový c...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 31 km

Popis cyklotrasy

V Božím Daru se vydáváme po cyklostezce směrem Horní Blatná. Hned na začátku naší trasy vidíme po levé straně povalový chodník přes Božídarské rašeliniště, kudy vede naučná stezka, a za ním horu Božídarský Špičák (1115 m n. m.), což je druhá nejvyšší hora v české části Krušných hor. Rašeliniště míjíme po silnici s tím, že si jej projdeme až na konci dnešní cesty. Projíždíme kolem místa, kde začíná Blatenský příkop. Jedná se o přivaděč vody, který přiváděl vodu z potoka Černá nutnou k praní získané rudniny i pro pohon strojů. Vedl přes Horní Blatnou až do Blatenského potoka.


I když jsme v horách, jedeme víceméně po rovině, neboť se pohybujeme na náhorní planině Krušných hor. Kolem silnice můžeme spatřit smrkovými porosty, sem tam i nějaký ten jeřáb. Přijíždíme k vodní nádrži Myslivny, jejímž hlavním účelem je akumulace vody, zásobování pitnou vodou oblast Jáchymov - Ostrov a zajištění minimálního průtoku v toku Černá. Celková plocha nádrže činí 4,06 ha. Za Myslivnami nás čeká asi 2 km úsek jízdy po silnici lesem. Když vyjedeme, opět se nám naskytne krásný pohled na náhorní planinu a okolní louky. Za lesy v dálce vykukuje hora Auersberg s mohutnou věží radaru. Projíždíme téměř zaniklou obcí Rýžovna, která byla vysídlena po válce a kde v současné době je jen pár domů a rekreační objekt s restaurací.


Za Rýžovnou nás čeká vůbec dnešní první stoupání, i když to není nic drastického. Avšak napovídá, že se blížíme k Blatenskému vrchu, jednomu z našich dnešních cílů. Po mírném sjezdu z lesa venku stoupáme podruhé, tentokrát je kopec již větší. A najednou jsme před odbočkou na Blatenský vrch. Od ní se dá vyjet na vrchol i autem a ani to není moc do kopce. Blatenský vrch (1043 m n. m.) je jedna z tisícovek Krušných hor. Nachází se na něm mimo jiných objektů i rozhledna z roku 1913. Z rozhledny vidíme z ní opět Auersberg, Klínovec či Fichtelberg. V okolí Blatenského vrchu ještě zůstáváme, na jeho svazích se nachází PP Vlčí jámy, kam se můžeme taky podívat. Potom stejnou cestou sjíždíme zpět k hlavní silnici, kterou budeme pokračovat do městečka Horní Blatná. Při výjezdu z lesa je vidět právě toto městečko schované v údolí.


V Horní Blatné odbočujeme doleva směrem na Pernink. Pokračujeme v cestě, tentokráte do Abertam. Když dorazíme do Abertam, po naší pravé straně vidíme zvedat se výrazný kopec, Plešivec. Sjíždíme do údolí potoka Bystřice. Musíme proto počítat s tím, že na Plešivec to bude mnohem více do kopce než na Blatenský vrch, neboť leží právě za tímto údolím. Za údolím odbočíme na silničku vpravo, která nás dovede až na Plešivec (1028 m n. m.). Hned od úvodních metrů kolo spíše tlačíme a kocháme se krajinou. Když vystoupáme pár výškových metrů nad údolí, můžeme vidět právě Abertamy na druhé straně údolí, za loukami, při jejichž okrajích zde dominují z rostlin vratič obecný a vrbka úzkolistá.


Když se vyšplháme na vrchol Plešivce, uvidíme, že kromě rozhledny s hotelem se tu nachází lanový park, půjčovna koloběžek a další atrakce. Vylezeme na rozhlednu. Výhledy jsou krásné. Shlédnout můžeme i Blatenský vrch, Klínovec, Fichtelberg, Auersberg či Božídarský Špičák.  Když se dostáváme opět na silnici vedoucí od Abertam, vydáváme se tentokrát doprava. Silnice vede rovně a do kopce. Na kopci odbočujeme po žluté značce doleva a vůbec poprvé nás čeká jiná než asfaltová cesta.


Užíváme si cestu vedoucí střídavě lesem a travnatými ploškami, až se dostáváme k rozcestí Pod Špičákem. Zde opustíme žlutou trasu a pokračujeme po červené k Božídarskému Špičáku. Čeká nás kousek po dnes zatím nejméně kvalitní cestě, která je samý drobný kámen a jelikož si nechceme vytřást duši z těla, opět kolo tlačíme. Poté následuje už podstatně lepší cesta, asi 2,5 km úsek z kopce zpět k vodnímu dílu Myslivny. Míjíme Božídarský Špičák po pravé straně. Od Mysliven už nás čeká dobře známá trasa. Přijíždíme opět k výchozímu místu NS Božídarské rašeliniště. Na trase této naučné stezky dlouhé 3,2 km je rozmístěno 12 informačních tabulí. Když si projdeme naučnou stezku, vrátíme se po silnici zpět pro kola. Poté již míříme do Božího daru. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí