5 / 0,5

Jimramov - hrad Pyšolec

Jako start cyklovýletu této cyklotrasy můžete zvolit město Jimramov. Poté se vydáte na jih po cyklotrase povodím řeky Sv...

Náročnost cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 27 km

Popis cyklotrasy

Jako start cyklovýletu této cyklotrasy můžete zvolit město Jimramov. Poté se vydáte na jih po cyklotrase povodím řeky Svratky. Projedete Strachujovem a Unčínem, až dojedete do Dalečína. Zde můžete navštívit některou ze zdejších pamětihodností, například zdejší zámek nebo zříceninu hradu. Hrad byl typem s plášťovou zdí na oválném půdorysu. Jeho zeď zesiloval parkán, kterým procházela přístupová cesta k hranolové věžovité bráně. Na západní straně byl k hradbě přistavěn palác, jehož stěna se dosud dochovala do výše třech podlaží i s okny a otisky trámových stropů. Dále se dochovaly i zříceniny plášťové zdi a brány.

V Dalečíně se také na cyklostezku napojuje Svratecká vodohospodářská naučná stezka. Pokračujte po trase až k nádrži Vír. Mohutná hráz Vírské přehrady je třetí nejvyšší v republice. Prvním stavbyvedoucím byl pozdější spisovatel Zdeněk Pluhař, jenž napsal o stavbě román Modré údolí.

Na zříceninu hradu Pyšolec vede červeně značená turistická značka. V dnešní době zde najdete zbytky hradeb a opevnění, mohutnou věž, která měla 11 metrů v průměru a pozůstatky ostatních menších věží.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí