5 / 5

Jindřichův Hradec - Třebíč

Po této trase se budou střídat kopečky s údolími a zámky. Trasa je 86 km v jednom směru, takže je vhodná pro fyzicky zda...

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 86 km

Popis cyklotrasy

Po této trase se budou střídat kopečky s údolími a zámky. Trasa je 86 km v jednom směru, takže je vhodná pro fyzicky zdatné cyklisty nebo sportovce a nebo jako vícedenní výlet pro rodiny s dětmi a milovníkům zámků.

Pokud nejste z Jindřichova Hradce, tak určitě stojí přidat místní zámek do plánu výletu. Je totiž třetím nejrozsáhlejším a jedním z nejnavštěvovanějších památkových objektů u nás. Jádro gotického hradu s válcovou věží se dochovalo dodnes. Určitě vás zaujmou vzácné malby nebo renesanční zahradní altán - rondel.

Cyklocesta bude začínat kolem jezera Vajgar a později kolem Ratmírovského rybníka. Nedaleko od obce Střížovice je hrad Rozkoš, kde si vaše dospívající děti určitě budou chtít udělat malou pauzu na svačinu. Vnější fasáda je zdobená pseudogotickými ornamentálními prvky a bosáží. Poté projedete mezi rybníky Hejtman a Hrádeček do obce Strmilov. V Olšanech si opět můžete udělat přestávku v jízdě a projít se okolo zámku stejného jména. Prohlídky s výkladem historie se konají po celý rok po domluvě na telefonu. Hned vedle je i přírodní park Česká Kanada. Svou cestu budete pokračovat přes Maršov a Sumrakov. Dalším bodem v trase je Dobrá Voda. Ano, odtud pochází.

Jakmile dojedete do historického města Telč obleženého třemi většími rybníky (Štěpánský, Ulický a Staroměstský), tak jste přesně v půlce cesty. Můžete si prohlídnout zámek a vyjít na rozhlednu a vydat se domů. Zámecké interiéry se pyšní krásnými dřevěnými kazetovými stropy, cennými sbírkami, dobovým zařízením a obrazovou galerií. Zámeckou zahradu zpestřuje arkádová kolonáda. Rozhledna Oslednice je mimo cyklostezku až za železniční tratí. Musíte zdolat 170 schodů pro krásný výhled na krajinu okolo Telče. 

Na cestě do Třebíče vás čeká jen renesanční zámek Okříšky. Fasádu pokrývala sgrafita, která byla později překryta barokní omítkou. Postupem let prošel zámek úpravou v duchu baroka a empíru. Nyní prostory využívá úřad města pro obřadní síň, společenský sál nebo výstavní prostory.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí