Cyklotrasa Jindřichův Hradec - Třebíč

Po této trase se budou střídat kopečky s údolími a zámky. Trasa je 86 km v jednom směru, takže je vhodná pro fyzicky zdatné cyklisty nebo sportovce a nebo jako vícedenní výlet pro rodiny s dětmi a milovníkům zámků.

Pokud nejste z Jindřichova Hradce, tak určitě stojí přidat místní zámek do plánu výletu. Je totiž třetím nejrozsáhlejším a jedním z nejnavštěvovanějších památkových objektů u nás. Jádro gotického hradu s válcovou věží se dochovalo dodnes. Určitě vás zaujmou vzácné malby nebo renesanční zahradní altán - rondel.

Cyklocesta bude začínat kolem jezera Vajgar a později kolem Ratmírovského rybníka. Nedaleko od obce Střížovice je hrad Rozkoš, kde si vaše dospívající děti určitě budou chtít udělat malou pauzu na svačinu. Vnější fasáda je zdobená pseudogotickými ornamentálními prvky a bosáží. Poté projedete mezi rybníky Hejtman a Hrádeček do obce Strmilov. V Olšanech si opět můžete udělat přestávku v jízdě a projít se okolo zámku stejného jména. Prohlídky s výkladem historie se konají po celý rok po domluvě na telefonu. Hned vedle je i přírodní park Česká Kanada. Svou cestu budete pokračovat přes Maršov a Sumrakov. Dalším bodem v trase je Dobrá Voda. Ano, odtud pochází.

Jakmile dojedete do historického města Telč obleženého třemi většími rybníky (Štěpánský, Ulický a Staroměstský), tak jste přesně v půlce cesty. Můžete si prohlídnout zámek a vyjít na rozhlednu a vydat se domů. Zámecké interiéry se pyšní krásnými dřevěnými kazetovými stropy, cennými sbírkami, dobovým zařízením a obrazovou galerií. Zámeckou zahradu zpestřuje arkádová kolonáda. Rozhledna Oslednice je mimo cyklostezku až za železniční tratí. Musíte zdolat 170 schodů pro krásný výhled na krajinu okolo Telče. 

Na cestě do Třebíče vás čeká jen renesanční zámek Okříšky. Fasádu pokrývala sgrafita, která byla později překryta barokní omítkou. Postupem let prošel zámek úpravou v duchu baroka a empíru. Nyní prostory využívá úřad města pro obřadní síň, společenský sál nebo výstavní prostory.

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 86 Km

Hodnocení cyklotrasy

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5

Jak se Vám cyklotrasa líbila?

Podělte se s ostatními, jak se Vám cyklotrasa líbila. Na jaká zajímavá místa jste cestou narazili, doporučení, atd.

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!