5 / 5

Koberovy - Splzov

Trasa začíná ve vesničce Koberovy, která leží na severozápadním okraji Českého ráje. Z ní trasa pokračuje dále kolem Zby...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: MTB (horské)

Vzdálenost: 31 km

Popis cyklotrasy

Trasa začíná ve vesničce Koberovy, která leží na severozápadním okraji Českého ráje. Z ní trasa pokračuje dále kolem Zbytského a Koberovského potoka až do Železného Brodu, které leží na řece Jizeře. Po přejetí řeky pojedete po nábřeží Obránců míru směrem na Podspálov. Po cestě pojedete kolem studánky Paraplíčko. Z vesnice Podspálov budete pokračovat proti proudu řeky Kamenice do Kopanin a odtud dále do Bozkova. V Bozkově se nachází kostel Navštívení Panny Marie. Součástí kostela je i vyhlídková věž, která je o prázdninách, tedy v červenci a srpnu, přístupná veřejnosti. Vstupné je dobrovolné. Vyhlídková kostelní věž je 49 m vysoká a najdeme v ní 3 zvony, z nichž původní je z roku 1555 a nese reliéf bozkovské madony. Za dobré viditelnosti lze z ochozu věže vidět Krkonoše. Poblíž Bozkova (asi 1 km od něj) se také nachází Bozkovské dolomitové jeskyně. Jsou však přístupné pouze pro pěší. Tyto jeskyně tvoří nejrozsáhlejší jeskynní systém v severovýchodních Čechách a jako jediný je tvořen vápnitým dolomitem. V roce 1999 byly vyhlášeny národní přírodní památkou. Turistická trasa jeskyněmi je dlouhá přibližně 400 metrů a překonává skoro 300 schodů. Vnitřní teplota je přibližně 8 °C.


Z Bozkova se dále vydáte směrem na Vraštilov, Jesenný a Bohuňovsko. Poté pojedete směrem na Horskou Kamenici, Střevelnou a zpět do Železného Brodu, kde se nachází hned tři muzea. Prvním je Městské muzeum v Železném Brodě, druhé je Minimuzeum skleněných betlémů a poslední Muzeum Běliště. Z Železného Brodu budete pokračovat dále do Těpeře, Bzí a odtud do cíle, Splzova. Kousek od Splzova se nachází Splzovský vodopád. Vodopád je rozdělen do dvou hlavních ramen. Levé rameno se proplétá mezi balvany, které odpadly ze skály tvořící hranu vodopádu. Pravé rameno teče přes tuto hranu a dopadá do kamenité sutě, kde se spojuje s levým ramenem. Obě ramena jsou přibližně 3 metry vysoká nad nimi je ještě metrový stupeň, složený převážně z balvanů. Vodopád je také přístupný pouze pěším.  

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí