Cyklotrasa Kokořín - Dubá

Trasa začíná nedaleko hradu Kokořín, ve stejnojmenné vesnici. Celá trasa se nachází v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Hrad je situován nad skalními srázy západní části Kokořínského dolu. Byl postaven ve druhé polovině 13. století. Z části byl hrad vytesán do skály a do dnes se zachovalo několik skalních místností. Jedna z těchto místností v minulosti pravděpodobně sloužila jako kaple. K hradu se váže pověst, podle které hrad vybudoval rytíř Okoř z rodu pánů z Dubé. Po jeho smrti byl jeho syn z hradu vyhnán otcem svojí první manželky. V 16. století hrad již nevyhovoval zvýšeným nárokům na obývání a byl ve špatném stavu. Po třicetileté válce byl navíc prohlášen za jeden z prokletých hradů, a proto již nesměl být nikdy opravován. Od té doby chátral až se v 19. století proměnil ve zříceninu. I přesto okouzlil hned několik významných umělců, jako například Karla Hynka Máchu, Josefa Navrátila a Antonína Mánese. Počátek 20. století byl pro hrad záchranou, jelikož změnil majitele a ten začal s rozsáhlou rekonstrukcí za pomoci předních historiků. Následnou podobu si zachoval dodnes a je přístupný veřejnosti.

Z hradu pojedete kolem Máchovy skály, skalního hradu Nedamy a stejnojmenné jeskyně kolem Vojtěchovské stěny do Vojtěchova. Odtud kolem rybníku Stříbrník a po Máchově cestě do Ráje a Konrádova. Odtud kolem několika studánek do obce Blatečky, Rozprechtice a Dubá

Náročnost cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 20 Km

Hodnocení cyklotrasy

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5

Jak se Vám cyklotrasa líbila?

Podělte se s ostatními, jak se Vám cyklotrasa líbila. Na jaká zajímavá místa jste cestou narazili, doporučení, atd.

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!