5 / 4

Králův Dvůr - Koda

Touto trasou projedete nejen přírodní památky. Z Králova Dvora pojedete lesem a okolo vodní nádrže Suchomasty a v Koněpr...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 18 km

Popis cyklotrasy

Touto trasou projedete nejen přírodní památky. Z Králova Dvora pojedete lesem a okolo vodní nádrže Suchomasty a v Koněprusech si můžete udělat přestávku od jízdy a projít se po přírodní památce Zlatý kůň. Podívat se z výšky na Beroun a okolí z vyhlídky Zlatý kůň nebo se projít po Koněpruské jeskyni. Najdete tu různé typy krápníků od hráškovitých koralitů po hůlkovité stalaktity, z vysokých komínů stékají sintrové vodopády a jsou zde i hrázky a sintrová jezírka, v nichž bylo možno najít jeskynní perly. V lomu na Zlatém koni byl vylomen i jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze. Proto je Zlatý kůň zobrazen ve foyer první galerie divadla na obraze Vincence Beneše.

Hned vedle najdete bývalý lom Na Kobyle na těžbu narůžovělého vápence v severní části přírodní rezervace Kobyla v CHKO Český kras. Dnes na unikátním stanovišti se uchytila řada chráněných rostlinných i živočišných druhů.

Cestou do Kodské jeskyně uvidíte ještě jednu vyhlídku, kde si můžete dát malou pauzu. Volně přístupná jeskyně patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám Českého krasu. Vznikla destrukcí vrstev devonských vápenců působením mrazu. V přírodní rezervaci Koda najdete například Kodské kaskády, kde krasový tok vytváří systém pěnovcových hrází, tůněk a vodopádů.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí