5 / 0

Krušovice - Hořovice

Trasa začíná v Krušovicích a vede krásnou krajinou Křivoklátska, krajem spisovatele Oty Pavla. Jemu přirostlo Křivokláts...

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdálenost: 96 km

Popis cyklotrasy

Trasa začíná v Krušovicích a vede krásnou krajinou Křivoklátska, krajem spisovatele Oty Pavla. Jemu přirostlo Křivoklátsko k srdci a ve svých dílech se tam rád vracel. V jedné ze svých knih napsal o Berounce toto: „Řeka je jiná než potok. Řeka je hluboká studna zapomnění. Valí se jako milosrdný čas, který odnesl bolest, zármutek, zoufalství, utrpení, křivdu, ale vzpomínky nechá ležet někde na dně duše jako hladký oblázek v hluboké tůni,“, ale zpět k cestě. Trasa začíná u Krušovického pivovaru v jehož areálu je i malý zámeček, který však není veřejnosti přístupný. Pivovar zde stojí již od roku 1517. Prohlídku pivovaru i s degustací si můžete domluvit nejméně týden předem.


Z Krušovic budete pokračovat k rozcestníku Sládkův kříž, odkud se vydáte směrem na Čistý rybník, Lužnou a dále kolem Žákova mlýnu a rybníku do Rakovníku. Zde pojedete kolem Husova náměstí, na kterém se nachází sousoší Panny Marie nebo měšťanský dům. Také kolem Žižkova náměstí, jehož dominantou je kostel svatého Bartoloměje se zvonicí. Dále zde můžete vidět Pražskou bránu nebo muzeum T. G. Masaryka. Od náměstí pojedete kolem Čermákových sadů, kde se nachází krásný altán. Odtud pojedete dále po ulici Františka Diepolta kolem Rakovnického potoka ke Kohoutovu mlýnu a dále do Chlumu přes Ryšín, Lašovice a Pustověty. Dále údolím kolem Rakovnického potoka do Městečka a poté až na Křivoklát. Dominantou tohoto městyse je stejnojmenný hrad. Je postaven na skalnatém ostrohu nad Rakovnickým potokem. Hrad byl postaven okolo roku 1230 a je přístupný veřejnosti. Od té doby prošel několika přestavbami. Natáčela se tu například Noc na Karlštejně, nebo pohádky Třetí princ a Anděl páně.


Z Křivoklátu budete pokračovat směrem na Nezabudice kolem řeky Berounky. Pojedete kolem Nezabudických skal, které jsou přírodní rezervací díky vysokému výskytu plazů. Berounka dál teče kolem Kněžské skály a přírodní rezervace Čertova skála, ze které je nádherný výhled na Berounku. K této skále se váže pověst. Je o rybáři, který žil v Kouřimecké rybárně, známé také z povídek Oty Pavla. Žil zde se svou dcerou, kterou však slíbil čertovi za to, když do rána postaví most přes řeku Berounku. Musel to však stihnout předtím, než zakokrhá kohout. Čertovi šla práce od ruky a když vypadalo, že vše opravdu stihne, rybář běžel do kurníku, nechal tam lucernu a díky tomu kohout zakokrhal dřív. Čert zmizel a zbyl tu po něm rozestavěný most.


Od Čertovy skály pojedete dále kolem řeky do Týřovic a dále do Skryjí. V okolí Skryjí se nachází několik zajímavostí. Největším lákadlem jsou Skryjská jezírka, která zde vytváří Zbirožský potok. Dále jsou zde skály bohaté na zkameněliny a místo zvané U Eremita, kde je bohatý výskyt vzácných tisů. Ze Skryjí trasa pokračuje přes Podmokelský mlýn, obec Čilá a Hradiště do vesnice Zvíkov, kde se nachází zámek Zvíkovec. Odtud pojedete přírodním parkem Horní Berounka směrem na Mlečice, Terešovskou huť, Nový Dvůr a dále na Terešov, Třebnušku, Sýkorův mlýn, Přísednice až k zámku Zbiroh. Původně však býval hradem. Na zámek byl přestavěn v roce 1870, původní hrad pochází ze 13. století. Na zámku se nachází nejhlubší studna v Evropě, její hloubka je 163 m. Další zajímavostí je, že zde bydlel i slavný umělec Alfons Mucha, který ve velkém sálu zámku namaloval obrazový cyklus Slovanská epopej.


Ze zámku budete pokračovat dále kolem Čápského rybníka do Malého Újezdu a odtud přes Kařez, Kařízek a Komárov do Hořovic. V Hořovicích se nachází další nádherný zámek, je relativně nový, byl postaven v roce 1735 v barokním stylu. Zámek je přístupný veřejnosti a pořádají se v něm i různé společenské akce. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí