5 / 5

Litoměřice - hrad Kokořín

Výchozím bodem této trasy jsou Litoměřice, kdy pojedete proti směru toku Labe. První zastávku si můžete udělat prohlídko...

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 52 km

Popis cyklotrasy

Výchozím bodem této trasy jsou Litoměřice, kdy pojedete proti směru toku Labe. První zastávku si můžete udělat prohlídkou zámku Roudnice nad Labem. Byl postaven na místě původního románského hradu. Hrad býval oblíbeným letním sídlem pražských biskupů a prý zde byl Mistr Jan Hus vysvěcen na kněze. V současnosti si můžete prohlédnout zámeckou jízdárnu, galerii obrazů českých malířů nebo zámeckou kapli.

Jakmile projedete přes obec Štětí do obce Želízy. Tam stojí za zastávku skály Čertovy hlavy. Do pískovcového masivu sochař Václav Levý vytesal reliéfy dvou obřích čertovských hlav. Skalní reliéfy jsou vysoké kolem 9 metrů. Kolem reliéfů vede modrá turistická značka.

Posledním bodem před cílem může být jeskyně Klemperka. Částečně sekaná jeskyně do pískovcového masivu, pojmenovaná po loupežníkovi Klemperovi. Vystoupáte do výšky 5 metrů po žebříku nebo po vysekaných schodech úzkým komínem a dostanete se přímo do jeskyně. Z terasy je přístup do horní místnosti, odkud dále vedou schody do spodního patra.

Cílem trasy je hrad Kokořín. Po skončení třicetileté války přestal být udržovaný, protože byl zařazen mezi hrady, které svojí výhodnou polohou mohou lákat nepřátele. Dnešní podobu hrad získal díky rozsáhlé rekonstrukci Jana Špačka. Dnes spatříte mohutnou válcovou věž, která se svojí výškou 38 metrů tvoří dominantu hradu a byla upravena na vyhlídku.


Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí