5 / 4

Mimoň - Chrastenský vodopád

Výchozím bodem výletu je město Mimoň. Vyrazíme po červené turistické značce, zároveň naučné stezce Ralsko. Přejedeme kam...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 48 km

Popis cyklotrasy

Výchozím bodem výletu je město Mimoň. Vyrazíme po červené turistické značce, zároveň naučné stezce Ralsko. Přejedeme kamenný most přes řeku Ploučnici, projedeme sídlištěm, u kterého uvidíme menší dětské hřiště a lipovou alejí mírně stoupáme k obci Vranov, kde objevíme další dětské hřiště. Napojíme se zde na cyklotrasu a po pravé straně stále máme na dohled vrchol Ralsko.

V Novinách pod Ralskem u restaurace s cyklotrasa zabočuje doprava a poté narazíme na odbočku k průrvě Ploučnice. Jde o zajímavou technickou památku, kde řeka Ploučnice protéká skrz skálu. Průrva sloužila jako náhon tehdejšího hamru, je dlouhá 150 metrů a výška tunelu činí 6 metrů.

Vrátíme se na silnici a pokračujeme do Stráže pod Ralskem. Tento úsek není moc záživný, ale to nejlepší nás teprve čeká. Ve Stráži navážeme na druhou cyklotrasu a na okraji města uvidíme vodní nádrž, která nás dovede do krásného městečka Hamr na Jezeře, kde se dle ročního období a počasí můžeme vykoupat v Hamerském rybníku. Nachází se zde i písečná pláž s lanovým centrem, minigolfem a mnoha stánky s občerstvením.

Za Hamrem na Jezeře opět pokračujeme po cyklostezce k rozcestí „Pod Děvínem“. Tady odbočíme doleva na zelenou turistickou značku, po které se dostaneme k Chrastenskému vodopádu. Přímo k vodopádu na kole nedojedeme, kousek dojdeme pěšky.

Vracíme se po stejné cestě zpět téměř do Hamru na Jezeře. Těsně před ním odbočíme vlevo a po velmi pěkné cyklostezce směřujeme do Mimoně. Po cestě si prohlédneme Černý rybník s rašeliništěm a několik skalních útvarů. Projíždíme malebnou krajinou. V závěru cesty pár kilometrů před Mimoní můžeme po levé straně zpozorovat hrad Bezděz a po pravé zříceninu hradu Ralsko.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí