5 / 4

Náměšť nad Oslavou - Mohelno

Na náměstí starobylé Náměšti nad Oslavou pouštíme se na cestu, která nás okolo barokního mostu svede na úroveň řeky. Obč...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 48 km

Popis cyklotrasy

Na náměstí starobylé Náměšti nad Oslavou pouštíme se na cestu, která nás okolo barokního mostu svede na úroveň řeky. Občas vykoukne i turistická značka, ale varujeme před jejím striktním vedením. Některé úseky se totiž zařezávají do hrany srázu a člověk kolo spíše nese, než by na něm jel. Cestička nás ušetří nezajímavé šotolinové pasáže a také prověří naše technické umění. Spodní pasáž je doplněna o zpevnění hrany kládami, což je prý velký bonus oproti původnímu stavu. Dříve stačila malá nepozornost a jezdec skončil v kotrmelcích až u vody. 

Cesta dál vede přes lávku, v pozdním podzimu ale pozor, bývá složena na druhém břehu. Důvodem není záškodnictví místních starousedlíků, ale prostá prevence před nastávající zimou. Trasa pokračuje mezi starými chatkami, ručně vyřezávanými totemy a nesčetnou spoustou kamenů. Cestou míjíme malý pomníček věnovaný obětem leteckého neštěstí, konkrétně britským letcům.

A už je tu strmý výjezd klikatící se mezi stromy k vrcholku ukrytému v jejich korunách. Zřícenina hradu Kraví hora na sebe nenechá dlouho čekat. Z druhé strany věže pokračujeme k výhledu na další historický monument – zříceninu hradu Levnova. Následuje klikatý sjezd k soutoku Chvojnice a Oslavy. Řeku překračujeme u Senoradského mlý­na.

Za vsí nás čeká výšlap na Biskoupský kopec. Za ním se dokonce dostáváme na malou chvíli mimo hranice kraje VysočinaZ rozjímání nad krásami zdejší přírody nás vytrhuje zatáčka mezi nízkou kosodřevinu, úzká pěšinka vede až k malé kamenné vyhlídce Na Babách. Je vidět nejen na koryto řeky, ale i na přírodní rezervaci Velká skála s řadou skalních dominant. 

Tok kopírujeme přes několik kamenitých úseků, abychom se dostali na kraj rekreačního střediska. Napojení na silnici a mírné klesání je jen předzvěstí další prověrky síly. Ostrá pravá a již na nás čeká krátká trialová pasáž při výjezdu na malý val. Po jeho zdolání pokračujeme společně otevřenou planinou na horizont. Na jeho úrovni se rozprostírá výhled na dominantu kraje, elektrárnu Dukovany, ale také na pod ní ukrytou vodní elektrárnu Mohelno a meandr řeky nazývaný pro svůj tvar Čertův ocas.

Křížíme silnici a čeká nás nejvyšší místo výletu. Po jedné odbočce nás vítá rozhledna Babylon na vrcholku Zeleného kopce. Spásný zlom sklonu cesty dává alespoň na chvíli oddechnout před následnými houpáky vedoucími k Vlčímu kopci. Ještě před jeho vrcholkem spatřujeme alej stromů, která se zdá dokonale rovná. Nemáme pravítko na kontrolu přesnosti, ale scenérie je to zajímavá. 

Před námi rozevírá nádvoří loveckého zámečku, pojmenovaného právě po místu Vlčí kopec. Následuje krátká zastávka na mostku přes potok Kotlík. Na úpatí sjezdu se dostáváme na dohled místa, kde jsme dopoledne marně hledali lávku. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí