Cyklotrasa Nová Ves nad Popelkou - Trosky

Střední okruh v Královehradeckém a Libereckém kraji. Cyklotrasa je vhodná pro trekingová kola. Z Nové Vsi vyjedete směrem na Lomnice nad Popelkou, projedete malými vískami až se ocitnete v Rovensku pod Troskami. Můžete si zde odpočinout a projít se po městě. Dále vás cyklotrasa zavede do Troskovic. Už z dálky udivíte dvě vysoké kamenné rozhledny, které patří k pozůstatkům hradu. Název jednoduše odvodíte od toho, co vidíte. Ano, jsou to Trosky. Svou krásou okouzluje i současné návštěvníky hradu. Do dnešního dne se dochovaly dvě věže zvané Bába a Panna. Trosky se staly také vyhledávaným místem pro mnohé filmaře.


V Mladějově narazíte na barokní zámek. Je to obdélná budova s bohatě členěným hlavním průčelím. Najdete zde půlkruhový balkón na toskánských sloupech. Dnes je bohužel veřejnosti nepřístupný. Jestliže pojedete dále po trase, uvidíte zříceninu hradu Pařez. Historie skalního hradu je velmi krátká. Údajně skalní blok připomínal pařez, proto byl takto pojmenován. Zanikl pravděpodobně za husitských válek, kdy byl dobyt a pobořen. Dnes na místě najdete poměrně velké zbytky zdiva věže, tyčící se na výrazné skále. 


Dále už vás čeká Železnice. Obec, jejíž název je odvozen podle železa, které se zde těžilo. Poslední zastávku před cílem si můžete udělat na zřícenině hradu Bradlec. Stavba využívala přirozené obrany skalních suků, mezi kterými se vlastní hrad nacházel. Dodnes se dochovaly zejména zbytky čtyřhranné věže, několik zdí a valů. Nejzajímavější je „okno“ ve věži. To představuje vchod do věže, který se díky zvětrávání změnil do dnešního tvaru. 

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 56 Km

Hodnocení cyklotrasy

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5

Jak se Vám cyklotrasa líbila?

Podělte se s ostatními, jak se Vám cyklotrasa líbila. Na jaká zajímavá místa jste cestou narazili, doporučení, atd.

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!