5 / 3

Nová Ves nad Popelkou - Trosky

Střední okruh v Královehradeckém a Libereckém kraji. Cyklotrasa je vhodná pro trekingová kola. Z Nové Vsi vyjedete směre...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 56 km

Popis cyklotrasy

Střední okruh v Královehradeckém a Libereckém kraji. Cyklotrasa je vhodná pro trekingová kola. Z Nové Vsi vyjedete směrem na Lomnice nad Popelkou, projedete malými vískami až se ocitnete v Rovensku pod Troskami. Můžete si zde odpočinout a projít se po městě. Dále vás cyklotrasa zavede do Troskovic. Už z dálky udivíte dvě vysoké kamenné rozhledny, které patří k pozůstatkům hradu. Název jednoduše odvodíte od toho, co vidíte. Ano, jsou to Trosky. Svou krásou okouzluje i současné návštěvníky hradu. Do dnešního dne se dochovaly dvě věže zvané Bába a Panna. Trosky se staly také vyhledávaným místem pro mnohé filmaře.


V Mladějově narazíte na barokní zámek. Je to obdélná budova s bohatě členěným hlavním průčelím. Najdete zde půlkruhový balkón na toskánských sloupech. Dnes je bohužel veřejnosti nepřístupný. Jestliže pojedete dále po trase, uvidíte zříceninu hradu Pařez. Historie skalního hradu je velmi krátká. Údajně skalní blok připomínal pařez, proto byl takto pojmenován. Zanikl pravděpodobně za husitských válek, kdy byl dobyt a pobořen. Dnes na místě najdete poměrně velké zbytky zdiva věže, tyčící se na výrazné skále. 


Dále už vás čeká Železnice. Obec, jejíž název je odvozen podle železa, které se zde těžilo. Poslední zastávku před cílem si můžete udělat na zřícenině hradu Bradlec. Stavba využívala přirozené obrany skalních suků, mezi kterými se vlastní hrad nacházel. Dodnes se dochovaly zejména zbytky čtyřhranné věže, několik zdí a valů. Nejzajímavější je „okno“ ve věži. To představuje vchod do věže, který se díky zvětrávání změnil do dnešního tvaru. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí