Cyklotrasa Nový Bor - Olbersdorf

Objíždíme Nový Bor z východu a čeká nás první zajímavost – lesní hřbitov, s nímž souvisí i příběh českých vojáků tzv. Rumburské vzpoury. Na sklonku války tu odepřelo několik set vojáků poslušnost rakouskému velení, a když byla vzpoura po několika dnech potlačena, byli její vůdci nedaleko odsud popraveni. Tuto událost na hřbitově připomíná památník. Po zelené značce dojedeme na Jelení skok, což je vyhlídka na dominantní kopec Klíč, a pak už to začíná. Dolů se nespustíme po značce, ale uhýbáme na neznačené pěšinky, které zaručeně doširoka roztáhnou úsměvy.


Projíždíme pod Havraními skalami. Ze Cvikova stoupáme křížovou cestou. Objedeme Zelený vrch a u samoty Třídomí si uděláme stometrovou zajížďku ke sběrateli modelů Granad a jiných vysloužilých fordů. Mezi stromy zarůstají mechem a keři snad dvě desítky vraků. Dostáváme se do Mařenic a odtud používáme ke zrychlenému transferu na hranice silnici. V této části trasy míjíme několik pěkných hospod živených nadšením ii přeshraničními výletníky. To, co pojedeme za hranicemi, je turisticky nejatraktivnější část, a proto doporučujeme vyjížďku naplánovat na všední den nebo alespoň mimo hlavní letní sezonu.


Jedeme podél skal, po hřebínku nad Jonsdorfem, na několika místech jsou na skalách vyhlídky. Vyplatí se vyběhnout pár schodů třeba na vyhlídku Orgel a kochat se pohledem na Jonsdorf a protější skalní městečko Jeptišky (Nonnenfelsen). Na Jeptišky vede mimochodem zajištěná lezecká cesta. Přijíždíme do lomu Schwarzes Loch, tedy Černá díra, kde se těžily mlýnské kameny. Vystoupáme po silnici nad pomyslný cíl okruhu – Ojvín, německy Oybin, lázeňské a výletní městečko s unikátním hradem na pískovcové stolové hoře. Výbornými terény nás žlutá značka vede okolo něj. Následuje tentokrát výjimečně méně technický, zato extrémně rychlý sjezd do Oybinu, kde nám kříží plány těžba a uzavřené lesní stezky.


Do Čech a za sluníčkem se tedy vrátíme po širší lesní cestě se závěrečným prudkým stoupáním po silnici. Můžeme si prohlédnout parní mašinku úzkokolejky, která sem pravidelně vozí turisty ze Žitavy. Mírně stoupáme lesem po úbočí Hvozdu, pak opět parádním sešupem sjíždíme na Babiččin odpočinek a dál do Mařenic, následuje silniční přejezd až téměř do Cvikova. Těsně před městem ale uhýbáme zpět do lesa. Následuje úsek, který by se dal nazvat “houpačky”. úsek uzoučké pěšiny vedoucí na kraji lesa nad strmými svahy Údolí samoty. Stezka kličkuje, několikrát se pěkně zhoupne a zadarmo vás vystřelí do protisvahu. Dorážíme zbylé tři kilometry do Nového Boru.

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 59 Km

Hodnocení cyklotrasy

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5

Jak se Vám cyklotrasa líbila?

Podělte se s ostatními, jak se Vám cyklotrasa líbila. Na jaká zajímavá místa jste cestou narazili, doporučení, atd.

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!