Cyklotrasa Nymburk - Kersko

Nymburk je město ve Středočeském kraji, které leží na řece Labe. Zde začíná tato trasa, která vede až do Kerska. Centrum města je památkovou zónou, ve které se nachází hned několik zajímavostí. Mezi ně patří například gotický kostel sv. Jiljí, renesanční radnice a hradby. Zajímavostí u kostela sv. Jiljí je, že jedna jeho věž je umístěna mimo osu chrámu. Je to z toho důvodu, že původní věž byla po požáru stržena a místo ní byla postavena nová. Ale dost už k památkám, start trasy je u vlakového a autobusového nádraží na okraji Nymburku, kde se nachází i turistický rozcestník. Odtud pojedete po Palackého třídě a ulici Poděbradská k Labi a pak dál kolem řeky až do vesnice Písty.

Písty leží na hranici přírodního parku Kersko-Bory. V Pístech se nachází písečný přesyp. Je to velmi zajímavý přírodní úkaz, který vznikal na konci poslední doby ledové před přibližně 11 tisíci lety. Má rozlohu 3,7 ha a je vysoký až 10 metrů. Samozřejmě se jedná o chráněnou oblast a přístup je možný pouze po označených cestách. Pokud se sem budete chtít podívat, musíte u turistického rozcestníku v Pístech jet rovno a poté se vrátit zpět na stezku. Z vesnice vede trasa kolem Vavřineckého potoka, který se po chvíli vlévá do Labe. Kolem Labe budete dále pokračovat k jezeru Sadská, kde se můžete v horkých letních dnech osvěžit. Odtud pojedete dále do Hradištka, kde vjedete do přírodního parku Kersko-Bory. Toto místo je zároveň cílem cesty.

V tomto přírodním parku je naučná stezka Bohumila Hrabala, kterou si můžete jak projít pěšky, tak projet na kole. Krom toho se zde nachází i několik dalších zajímavostí. Je zde Kerský les a les Bory. V Kerském lese se nachází chatová osada Kersko a v ní minerální pramen sv. Josef. Dále je zde lokalita Kerské rybníčky, kde se nachází chráněný čolek velký. Dále v parku leží Slatinná louka u Velenky, kde se vyskytuje lněnka bezlistenná a mečík bahenní. 

Náročnost cyklotrasy: Snadná

Terén: MTB (horské)

Vzdálenost: 14 Km

Hodnocení cyklotrasy

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5

Jak se Vám cyklotrasa líbila?

Podělte se s ostatními, jak se Vám cyklotrasa líbila. Na jaká zajímavá místa jste cestou narazili, doporučení, atd.

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!