5 / 4,5

Oslavany - rozhledna Babylon

Hned za obcí Padochov u Oslavan se noříme do lesa a údolím Balinky vyjíždíme směrem na západ. Mírným stoupáním se dostáv...

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 61 km

Popis cyklotrasy

Hned za obcí Padochov u Oslavan se noříme do lesa a údolím Balinky vyjíždíme směrem na západ. Mírným stoupáním se dostáváme až do Ketkovic, kde poprvé opouštíme lesní porost. Důkladné osvěžení na nás čeká za sjezdem do údolí říčky Chvojnice. Tady překonáváme první brod. Dál pokračujeme terénem proti proudu Oslavy, až vystoupáme na Vlčí kopec, kde se před námi objeví silnice. Jeho smyslem je svižný přesun k dalešické nádrži. Vodní nádrž Dalešice nás vítá průzračnou vodou a liduprázdnými břehy. Kvůli blízkosti atomové elektrárny a vojenského letiště se tu turismus rozvíjí až v poslední době, navíc celkem zvolna. Není problém najít soukromou pláž a vykoupat se, i když třeba nemáte plavky. Ale kultura čeká na druhém břehu – zajedete-li čtyři kilometry za hráz do Dalešic, můžete se občerstvit v pivovaru známém z filmových Postřižin.


Po přehradě nás čeká opět výšlap, i když ani v tomto případě nejde o mnohakilometrové náročné stoupání. Jsme u historické rozhledny Babylon. Kamenná stavba měří téměř 25 metrů, vede na ni 112 schodů a za dobrého počasí z ní vidíte nejen chladící věže atomové elektrárny, ale i Alpy. Z Babylonu pozvolna klesáme lesními a polními cestami až na okraj Mohelenské hadcové stepi. Za obcí Mohelno zůstáváme v otevřené krajině. Stepí projíždíme i za obcí Senorady k vyhlídce nad řekou Oslavou. Útvar zvaný Malá Skála nabízí krásný výhled do údolí Oslavy a v létě se tu mezi voňavými borovicemi cítíte jako ve Středomoří. Pár kilometrů z Nové Vsi do Oslavan a Padochova jedeme už jen po silnici, přesto jsou tyhle kilometry nejnáročnější.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí