Cyklotrasa Ostrava-Poruba - Hrabyně

Tato cyklotrasa vás vyvede z omylu, že Ostrava je typická jen těžebními věžemi uhelných dolů. Ostrava-Poruba je díky snadné dosažitelnosti hranic civilizace oblastí pro cyklistiku jako stvořenou. Hned na okraji sídliště se noříme do lesa. Vzápětí se již pěšinka klikatí mezi stromy a profilem připomíná tobogán, hned nahoru a hned dolů, oddechneme si při krátké pasáži po louce a vzápětí už zase kličkujeme mezi stromy. Cesta nás vede až ke břehům koupaliště Vřesina.

Pokračujeme mezi domky po silnici na jižní okraj zástavby a pak po šotolinové cestě skrze les. Dalším záchytným bodem je vesnice Mexiko. Pokračujeme až ke komplexu sanatorií Klimkovice, kde se léčí neurologické potíže a problémy pohybového ústrojí. 

Následuje další lesní úsek místy se otírající o tok říčky Polančice. Lesní pěšina po chvíli opouští povodí říčky a my se přes hřeben přesouváme do vedlejšího údolíčka vymodelovaného tokem Seziny.

Kdo má hlad je jistější se spustit rychlým sjezdem o několik kilometrů dále do údolí, k vesničce s příznačným jménem Zátiší. Dále se oddělujeme od pěšinky a míříme o něco severněji na Budišovice. Cesta ubíhá opravdu rychle a zase stoupáme k dalšímu obydlenému místu − Hrabyni. Brány města jsou ještě za zatáčkou, když dorážíme k dominantě vrcholku kopce. Nejen desítka dobových obrněnců stojících zde v němém svědectví pohnutých dějin, ale i informace o expozicích za zdmi tohoto areálu dávají tušit, co zde prožívaly tisíce lidí.

Následně míjíme další ze staveb určených k ozdravení návštěvníků − rehabilitační ústav Hrabyně. Poměrně velká kumulace těchto zařízení mě vůbec nezaráží, krajina působí opravdu blahodárně. Blížíme se znovu do vísky Zátiší, tentokráte ji projíždíme z opačné strany a hned za posledním domkem se cesta láme ostře vzhůru, jedná se o poslední prudší stoupání, čeká nás již jen jeden výjezd.

Nenecháme si ujít malé přibrzdění u hvězdárny a planetária Johana Palisy, které doporučujeme navštívit. Pyšní se největším projekčním sálem v republice. V projekci noční oblohy můžeme vidět téměř 10 000 rozeznatelných hvězd. Nakonec se noříme biky do sousedního lesíka a mezi stromy již vidíme první domy.

Náročnost cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 54 Km

Hodnocení cyklotrasy

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5

Jak se Vám cyklotrasa líbila?

Podělte se s ostatními, jak se Vám cyklotrasa líbila. Na jaká zajímavá místa jste cestou narazili, doporučení, atd.

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.