5 / 4

Ostrava-Poruba - Hrabyně

Tato cyklotrasa vás vyvede z omylu, že Ostrava je typická jen těžebními věžemi uhelných dolů. Ostrava-Poruba je díky sna...

Náročnost cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 54 km

Popis cyklotrasy

Tato cyklotrasa vás vyvede z omylu, že Ostrava je typická jen těžebními věžemi uhelných dolů. Ostrava-Poruba je díky snadné dosažitelnosti hranic civilizace oblastí pro cyklistiku jako stvořenou. Hned na okraji sídliště se noříme do lesa. Vzápětí se již pěšinka klikatí mezi stromy a profilem připomíná tobogán, hned nahoru a hned dolů, oddechneme si při krátké pasáži po louce a vzápětí už zase kličkujeme mezi stromy. Cesta nás vede až ke břehům koupaliště Vřesina.

Pokračujeme mezi domky po silnici na jižní okraj zástavby a pak po šotolinové cestě skrze les. Dalším záchytným bodem je vesnice Mexiko. Pokračujeme až ke komplexu sanatorií Klimkovice, kde se léčí neurologické potíže a problémy pohybového ústrojí. 

Následuje další lesní úsek místy se otírající o tok říčky Polančice. Lesní pěšina po chvíli opouští povodí říčky a my se přes hřeben přesouváme do vedlejšího údolíčka vymodelovaného tokem Seziny.

Kdo má hlad je jistější se spustit rychlým sjezdem o několik kilometrů dále do údolí, k vesničce s příznačným jménem Zátiší. Dále se oddělujeme od pěšinky a míříme o něco severněji na Budišovice. Cesta ubíhá opravdu rychle a zase stoupáme k dalšímu obydlenému místu − Hrabyni. Brány města jsou ještě za zatáčkou, když dorážíme k dominantě vrcholku kopce. Nejen desítka dobových obrněnců stojících zde v němém svědectví pohnutých dějin, ale i informace o expozicích za zdmi tohoto areálu dávají tušit, co zde prožívaly tisíce lidí.

Následně míjíme další ze staveb určených k ozdravení návštěvníků − rehabilitační ústav Hrabyně. Poměrně velká kumulace těchto zařízení mě vůbec nezaráží, krajina působí opravdu blahodárně. Blížíme se znovu do vísky Zátiší, tentokráte ji projíždíme z opačné strany a hned za posledním domkem se cesta láme ostře vzhůru, jedná se o poslední prudší stoupání, čeká nás již jen jeden výjezd.

Nenecháme si ujít malé přibrzdění u hvězdárny a planetária Johana Palisy, které doporučujeme navštívit. Pyšní se největším projekčním sálem v republice. V projekci noční oblohy můžeme vidět téměř 10 000 rozeznatelných hvězd. Nakonec se noříme biky do sousedního lesíka a mezi stromy již vidíme první domy.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí