5 / 5

Pardubice - Číhošť

Tato trasa patří mezi ty náročné kvůli své délce i terénu. Zavede vás na geografický střed České republiky. Nejdřív poje...

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 81 km

Popis cyklotrasy

Tato trasa patří mezi ty náročné kvůli své délce i terénu. Zavede vás na geografický střed České republiky. Nejdřív pojedete podél Labe do Přelouče. Potom přes několik malých obcí přírodou do Čáslavi. Můžete se cestou zastavit v Ronově nad Doubravou na zámku Žleby. Zámek patří mezi často vyhledávané cíle zvláště pro jeho neopakovatelnou atmosféru a romantické prostředí. Vlastní rozsáhlou sbírku uměleckých předmětů od zbraní, přes sklo a keramiku, až po historický nábytek. Unikátem je dochované zámecké barokní divadlo s původním vybavením, včetně kostýmů. 

V obci Štrampouch stojí zbytky větrného mlýna holandského typu. Do dnešní doby se dochovaly pouze obvodové zdi, střecha ani mlecí mechanismy zachovány bohužel nezůstaly. Hrad Chlum zanikl během třicetileté války. Do dnešních dnů se z hradu dochovalo dosud vysoké nároží hradního paláce s klenutým sklepem, jedna bašta a část příkopů i valů.

Geografický střed České republiky, který spočítali odborníci z Univerzity Karlovy na základě matematického určení z více než 300 trojúhelníků, je v obci Číhošť. Nedaleko pomníku stojí kruhový dřevěný altán s informační tabulí a popisem výpočtu geografického středu.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí