5 / 5

Pivoň - Klenčí pod Čerchovem

Naše cesta začíná v obci Pivoň, vesničce 5 km jihozápadně od Poběžovic, známé svým bývalým augustiniánským klášterem. Po...

Náročnost cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 16 km

Popis cyklotrasy

Naše cesta začíná v obci Pivoň, vesničce 5 km jihozápadně od Poběžovic, známé svým bývalým augustiniánským klášterem. Poté co zaparkujeme auto, vydáváme se po žluté turistické značce na vrchol Lysá (870 m n. m.), výrazný kopec Českého lesa, přes který tato značka vede. Hned v úvodních metrech dnešního dne nás čeká nejprudší stoupání, neboť cesta míří kolmo na vrstevnice.


Cesta vede nejprve bukovým, později smrkovým lesem. Na samotném vrcholu se nachází poměrně výrazné skalky, avšak výhledu brání vzrostlý les. Užijeme si jej na úbočí, kde je lesní mýtina a nejzřetelněji vidíme Velký Zvon. Po sestupu z Lysé se dostáváme k rozcestí Liščí domky. Je zde turistický rozcestník a přístřešek pro turisty. Odtud si uděláme krátkou odbočku z cesty směrem k pramenům řeky Radbuzy, kam vede cesta značená dřevěnými ukazateli na stromech. Oblast, kde pramení řeka Radbuza, je vlastně prameništěm s více prameny, z nichž ten nejpřístupnější je označen dřevěnou cedulí jako pramen Radbuzy. Na místě je také turistický přístřešek s návštěvní knihou a odpočívadlo. Poté se vracíme zpět k Liščím domkům a pokračujeme přes rozcestník Herštejnské chalupy ve směru na Starý Herštejn.


To už se dostáváme k hranicím PR Starý Hirštejn, která chrání zdejší porost bučin na balvanité suti, nacházející se kolem zříceniny hradu na vrcholu kopce. Přírodní rezervací také prochází hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Z vrcholové plošinky v blízkosti zachovalé věže zříceniny vidíme opět siluetu s věží na Velkém Zvonu. Stromy zde ve vyšší poloze ještě nejsou zcela olistěné, vidět jsou jen krásně zelené rašící lístky nebo květy javoru mléče. Sestoupíme po červené k rozcestníku do Vranovského sedla a odtud už budeme pokračovat Haltravským hřebenem, který vytváří jihozápadní hradbu Chodska a který ze svých severovýchodních úbočí nabízí výhledy do vnitrozemí. Jedná se o souvislé pásmo vrcholů s poměrně mělkými sedly. Celkově však nadmořská výška neklesá pod 800 m n. m.


Po pěkné pěšince pokračujeme dále a postupně procházíme po červené značce poblíž vrcholu Malé skály a pak i Velké skály, na kterou je zde krátká odbočka. Vyšplháme na vrcholovou rulovou skalku a můžeme se pokochat výhledy ke státním hranicím a Německu. Na Škarmanku  vede i asfaltová silnice, na kterou se za chvíli napojíme. Dříve se zde totiž nacházelo vojenské stanoviště. Na samotném vrcholu dnes nalezneme odpočívadlo pro turisty. Výhledů se zde však nedočkáme.


Nyní nás čeká zase sestup o několik výškových metrů, abychom po chvíli opět stoupali na další vrchol - Haltravu (882 m n. m.) Mezitím se nám nabízí z paseky výhled na Čerchov - nejvyšší horu Českého lesa. Že se blížíme k vrcholu Haltravy nám napoví přibývající skalky. Vrchol Haltravy vytváří se sousedním vrcholem Tyrolka. Na vrcholu procházíme mezi vzrostlými buky, které jsou pro Haltravu taktéž typické.


Nyní opět sestupujeme. Haltrava byla dnes posledním "vrcholem", který jsme zdolali. Avšak ještě nás čeká PP Skalky na Sádku. Jedná se o několik set metrů dlouhý hřeben rozeklaných rulových skal. Na jednu ze skalek vede i odbočka. Nacházíme se necelý kilometr od posledního vrcholu Haltravského hřebenu - Sádku (854 m n. m.), avšak na něj už naše kroky nepovedou, protože odbočujeme po modré turistické značce vedoucí do Klenčí pod Čerchovem, kde naše cesta končí. Ještě cestou míjíme sjezdovku, která začíná právě na vrcholu Sádku. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí