5 / 5

Pod Lopatou - Zámek Kozel

Výjezdním bodem byl turistický rozcestník Pod Lopatou při břehu Kornatického potoka. Od něhož se vydáme západním směrem ...

Náročnost cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 9 km

Popis cyklotrasy

Výjezdním bodem byl turistický rozcestník Pod Lopatou při břehu Kornatického potoka. Od něhož se vydáme západním směrem k zámku Kozel, kolem kterého byla zřícenina. NS Okolo Kozlu je dlouhá 3,2 km a na 7 informačních tabulích se věnuje místním rostlinám, živočichům, funkci lesa nebo hospodaření v místních lesích. Její zřízení mají na svědomí Lesy ČR.


Dostáváme se k loveckému zámku Kozel. Jedná se o čtyřkřídlou přízemní budovu kolem obdélníkového vnitřního nádvoří. Kromě zámku zde nalezneme ještě kapli s jízdárnou a lokajnu s konírnou. Když vyjdeme ze zámeckého areálu, vede naše cesta kolem Lopateckého rybníka nacházejícího se jižně pod areálem. Kolem západní strany rybníka vede cesta vydlážděná dlažebními kostkami a dokresluje celkovou krásu tohoto místa okolo zámku Kozel. Poté nás čeká cesta lesem až k Nestlívskému rybníku a od něj nad údolím Hrádeckého potoka po žluté zpět na naše dnešní výchozí místo.


Jsme opět u rozcestí Pod Lopatou a odtud ještě povede krátký výstup po modré ke zřícenině hradu Lopata. Musíte opravdu hledat, abyste něco z bývalého hradu vůbec objevili. Na nejvyšší místo, kam lze dojít, vede dřevěný most, avšak na vrcholové plošince, kromě informační tabule o hradu, toho moc k vidění není. Kolem zříceniny se nachází PR Lopata. Důvodem ochrany je ochrana zbytků přirozených lesních ekosystémů, zejména lipových javořin s bohatou květenou. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí