Cyklotrasa Praha - Třeboň

U vodní nádrže Hostivař začíná cyklotrasa, která vede přes Benešov a Jindřichův Hradec až do Třeboně. Jedná se o největší vodní plochu v Praze, její rozloha je 42 ha. Trasa patří mezi náročnější, a to hlavně kvůli svojí délce. Nejvyšším bodem trasy jsou Ratibořské hory, kde vystoupáte do 673 m.n.m. Po trase je navíc spousta zajímavých míst, které rozhodně stojí za návštěvu. Skoro v každém větším městečku se nachází i zámek.


Kolem Hostivařské nádrže, je zřízený lesopark Hostivař, kterým pojedete na ulici Ramanovu a Grammovu ulici. Celá cesta od Hostivařské nádrže je naučnou stezkou Povodí Botiče. Stezka má své jméno podle řeky Botič, která vede kolem celé stezky. Kousek za retenční nádrží Petrovice sjedete z této stezky a pojedete kolem Křeslic do Újezdu u Průhonic. Před příjezdem do Újezdu uvidíte po levé straně dendrologickou zahradu, která je součástí přírodního parku Botič-Milíčov. Odtud pojedete do Průhonic, kde budete projíždět Průhonickým parkem, ve kterém se nachází například zámek Průhonice, Podzámecký rybník nebo Zichova vyhlídka. Součástí parku je i krásná obora nebo Průhonické vodopády.  


Z Průhonic pojedete směrem na Dobřejovice, Nupaky a Kuří a přes Říčany, kde budete částečně projíždět Říčanským lesem. Dále budete pokračovat na Světice a Svojšovice až do Božkova. Zde si můžete udělat zastávku u Božkovského jezírka, které bylo v roce 1988 prohlášeno za přírodní památku. Jezírko nemá přítok ani odtok, je plněno dešťovou vodou, která se zde drží díky nepropustnému podloží.  Z Božkova pojedete přes Mirošovice kolem Maškova Mlýna do Hrušova kolem Senohrab. Z Hrušova pojedete pod kopcem Hláska po naučné stezce Vodnické vycházky. Ta vás dovede až do Čtyřkol, odkud pojedete přes Čerčany do Podmračí, kde se nachází zřícenina zámku Mrač a tvrz Mrač.


Dále pojedete do Žíňánek a Žíňan a přes Bedrč a Babu až do Benešova. Benešov se nachází v první třetině cesty, do cíle zbývá tedy přibližně 150 km. Proto zde můžete přespat v nějakém penzionu, na výběr je například S-centrum Benešov nebo penzion Na Bejkárně. V případě, že byste se chtěli vrátit nebo se kousek svést, nachází se tu i železniční stanice. Z Benešova pojedete kolem dostihového areálu přes Dolní a Horní Podhájí do Hliňánek, které se nachází v přírodním parku Džbány-Žebrák. Odtud pojedete směrem na Postupice, Milovanice přes Nesperskou Lhotu a Polánku až do Vlašimi. Ve Vlašimi se nachází hned několik zajímavostí, je tu například Znosimská brána, Čínský pavilon, Benátská studánka a hlavní částí parku je zámek.


Z Vlašimi budete pokračovat směrem na Dub a odtud do Kondracu a Louňovic pod Blaníkem, které patří do CHKO Blaník. Z Louňovic vás povede řeka Blanice přes Předbořice, Kamberk a Šebířov do Mladé Vožice. Zde se nachází další krásný zámek, který můžete navštívit. Zároveň jste se dostali do půlky cesty. Odtud pojedete směrem na Ústějov a Radvanov přes Rodnou, a kolem přírodního parku Polánka přes Blaničku, Pohnání a Pohnánec do Mašovic. Odtud už je to jen kousek do Chýnova, kde se můžete případně ubytovat. Do cíle zbývá ještě 80 km. Opět se tu nachází i nádraží, ze kterého se můžete popovézt kousek dál, anebo se vrátit.


Z Chýnova budete pokračovat směrem na Záhostice, Nuzbely, Radenín a Chrbonín a přes Choustník, Kajetín, Tučapy a Dírnou do Červené Lhoty. Tady se u zámeckého rybníka nachází zámek Červená Lhota, který můžete znát z několika českých pohádek. Z Červené Lhoty budete dále pokračovat přes Pluhův Žďár a Studnici až do Jindřichova Hradce. Po této cestě pojedete kolem několika rybníků, například rybník Jahoda a Velký Hroch. V Jindřichově Hradci je také spousta zajímavostí. V jeho centru se nachází rybník Vajgar a u něj klášter minoritů, Dům gobelínů, Křížkova vodní elektrárna a zámek.


Z Jindřichova Hradce zbývá už jen necelých 40 km do cíle. Vydáte se směrem na Buk a Hatín, kterým začíná CHKO Třeboňsko. Odtud pojedete do Jemčiny a přes Novosedly nad Nežárkou k největšímu rybníku v Česku, Rožmberk. Kolem rybníku vás provede naučná stezka až do Přeseka, Břilice a do cíle cesty, Třeboně. V Třeboni je opět na výběr hned z několika zajímavostí. Krom spousty rybníků v okolí, se v Třeboni nachází Expozice sladkovodních ryb, Dům přírody Třeboňska, vyhlídková věž, Tylův domek, Budějovická brána a samozřejmě nesmí chybět ani zámek. Kousek od Třeboně, v obci Domanín, se nachází i národní kulturní památka Schwarzenberská hrobka. 

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdálenost: 197 Km

Hodnocení cyklotrasy

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5

Jak se Vám cyklotrasa líbila?

Podělte se s ostatními, jak se Vám cyklotrasa líbila. Na jaká zajímavá místa jste cestou narazili, doporučení, atd.

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.