5 / 5

Praha - Třeboň

U vodní nádrže Hostivař začíná cyklotrasa, která vede přes Benešov a Jindřichův Hradec až do Třeboně. Jedná se o největš...

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdálenost: 197 km

Popis cyklotrasy

U vodní nádrže Hostivař začíná cyklotrasa, která vede přes Benešov a Jindřichův Hradec až do Třeboně. Jedná se o největší vodní plochu v Praze, její rozloha je 42 ha. Trasa patří mezi náročnější, a to hlavně kvůli svojí délce. Nejvyšším bodem trasy jsou Ratibořské hory, kde vystoupáte do 673 m.n.m. Po trase je navíc spousta zajímavých míst, které rozhodně stojí za návštěvu. Skoro v každém větším městečku se nachází i zámek.


Kolem Hostivařské nádrže, je zřízený lesopark Hostivař, kterým pojedete na ulici Ramanovu a Grammovu ulici. Celá cesta od Hostivařské nádrže je naučnou stezkou Povodí Botiče. Stezka má své jméno podle řeky Botič, která vede kolem celé stezky. Kousek za retenční nádrží Petrovice sjedete z této stezky a pojedete kolem Křeslic do Újezdu u Průhonic. Před příjezdem do Újezdu uvidíte po levé straně dendrologickou zahradu, která je součástí přírodního parku Botič-Milíčov. Odtud pojedete do Průhonic, kde budete projíždět Průhonickým parkem, ve kterém se nachází například zámek Průhonice, Podzámecký rybník nebo Zichova vyhlídka. Součástí parku je i krásná obora nebo Průhonické vodopády.  


Z Průhonic pojedete směrem na Dobřejovice, Nupaky a Kuří a přes Říčany, kde budete částečně projíždět Říčanským lesem. Dále budete pokračovat na Světice a Svojšovice až do Božkova. Zde si můžete udělat zastávku u Božkovského jezírka, které bylo v roce 1988 prohlášeno za přírodní památku. Jezírko nemá přítok ani odtok, je plněno dešťovou vodou, která se zde drží díky nepropustnému podloží.  Z Božkova pojedete přes Mirošovice kolem Maškova Mlýna do Hrušova kolem Senohrab. Z Hrušova pojedete pod kopcem Hláska po naučné stezce Vodnické vycházky. Ta vás dovede až do Čtyřkol, odkud pojedete přes Čerčany do Podmračí, kde se nachází zřícenina zámku Mrač a tvrz Mrač.


Dále pojedete do Žíňánek a Žíňan a přes Bedrč a Babu až do Benešova. Benešov se nachází v první třetině cesty, do cíle zbývá tedy přibližně 150 km. Proto zde můžete přespat v nějakém penzionu, na výběr je například S-centrum Benešov nebo penzion Na Bejkárně. V případě, že byste se chtěli vrátit nebo se kousek svést, nachází se tu i železniční stanice. Z Benešova pojedete kolem dostihového areálu přes Dolní a Horní Podhájí do Hliňánek, které se nachází v přírodním parku Džbány-Žebrák. Odtud pojedete směrem na Postupice, Milovanice přes Nesperskou Lhotu a Polánku až do Vlašimi. Ve Vlašimi se nachází hned několik zajímavostí, je tu například Znosimská brána, Čínský pavilon, Benátská studánka a hlavní částí parku je zámek.


Z Vlašimi budete pokračovat směrem na Dub a odtud do Kondracu a Louňovic pod Blaníkem, které patří do CHKO Blaník. Z Louňovic vás povede řeka Blanice přes Předbořice, Kamberk a Šebířov do Mladé Vožice. Zde se nachází další krásný zámek, který můžete navštívit. Zároveň jste se dostali do půlky cesty. Odtud pojedete směrem na Ústějov a Radvanov přes Rodnou, a kolem přírodního parku Polánka přes Blaničku, Pohnání a Pohnánec do Mašovic. Odtud už je to jen kousek do Chýnova, kde se můžete případně ubytovat. Do cíle zbývá ještě 80 km. Opět se tu nachází i nádraží, ze kterého se můžete popovézt kousek dál, anebo se vrátit.


Z Chýnova budete pokračovat směrem na Záhostice, Nuzbely, Radenín a Chrbonín a přes Choustník, Kajetín, Tučapy a Dírnou do Červené Lhoty. Tady se u zámeckého rybníka nachází zámek Červená Lhota, který můžete znát z několika českých pohádek. Z Červené Lhoty budete dále pokračovat přes Pluhův Žďár a Studnici až do Jindřichova Hradce. Po této cestě pojedete kolem několika rybníků, například rybník Jahoda a Velký Hroch. V Jindřichově Hradci je také spousta zajímavostí. V jeho centru se nachází rybník Vajgar a u něj klášter minoritů, Dům gobelínů, Křížkova vodní elektrárna a zámek.


Z Jindřichova Hradce zbývá už jen necelých 40 km do cíle. Vydáte se směrem na Buk a Hatín, kterým začíná CHKO Třeboňsko. Odtud pojedete do Jemčiny a přes Novosedly nad Nežárkou k největšímu rybníku v Česku, Rožmberk. Kolem rybníku vás provede naučná stezka až do Přeseka, Břilice a do cíle cesty, Třeboně. V Třeboni je opět na výběr hned z několika zajímavostí. Krom spousty rybníků v okolí, se v Třeboni nachází Expozice sladkovodních ryb, Dům přírody Třeboňska, vyhlídková věž, Tylův domek, Budějovická brána a samozřejmě nesmí chybět ani zámek. Kousek od Třeboně, v obci Domanín, se nachází i národní kulturní památka Schwarzenberská hrobka. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí