5 / 4

Prášily - rozhledna Poledník

Vyrazíme z obce Prášily po žluté turistické značce. U rozcestníku Slunečná opustíme žlutou a vydáme se po zelené turisti...

Náročnost cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 24 km

Popis cyklotrasy

Vyrazíme z obce Prášily po žluté turistické značce. U rozcestníku Slunečná opustíme žlutou a vydáme se po zelené turistické značce. Tahle trasa je vhodná nejen pro milovníky přírody, ale i pro vášnivé fotografy. Cesta vede příjemnou rovinkou a dostaneme se k dalšímu rozcestníku nazvanému Liščí díry. Odbočíme doprava směrem k Prášilskému jezeru pro změnu po červené. Prášilské jezero leží v ledovcovém karu východně od vrcholů Poledník (1315 m) a Skalka (1238 m). Jezerní stěna ční nad jezerem do výšky 150 m. Zde se poprvé objeví výhled na lesy poškozené lýkožroutem, pro oblast v okolí Poledníku nyní typické. Bohužel většinu jezerní stěny tvoří suché smrky. Jezero má plochu 3,91 ha a je hluboké až 15 m. Vytéká z něj Jezerní potok.


Vrátíme se zpět k rozcestí Líščí díry a odtud nás čeká stoupání na Poledník. Jakmile začne prudší stoupání, objeví se první suché smrky. Připravte se na strmější a strmější kopec. Když se dostanete k rozcestí Předěl, nejnáročnější úsek dnešní cesty budete mít za sebou. Odtud už to k Poledníku nějaké drastické stoupání není, i když po rovině se celou cestu také nejede. Za chvilku za mrtvým lesem vykukuje rozhledna na Poledníku a je jasné, že za chvíli budete na místě. Když dojedeme po červené k rozcestníku Poledník, zbývá k vrcholu Poledníku necelých půl km. Odbočíme tedy na cestu k vrcholu.


Poledník je pararulový vrchol, součást mohutného hřbetu. Jeho východní svahy jsou velice prudké, přemodelované činností ledovce na kar s Prášilským jezerem. Na jeho vrcholu se nachází bývalý vojenský radar, který od roku 1998 slouží jako rozhledna. Nejvyšší vrchol Poledníku je označen dřevěným křížem. Na vrcholu se můžete občerstvit, či zakoupit pohledy či suvenýry. Výhledy z rozhledny jsou kruhové. Z rozhledny zahlédneme nedaleké vrcholy, jako je například DebrníkŽdánidla nebo Velký Malý Roklan v Německu.


Když se pokocháme výhledy a občerstvíme se třeba klobásou s chlebem, dojedeme opět na zmíněné rozcestí, odkud budeme nyní následovat zelenou turistickou značku. Opouštíme zpevněnou cestu a vydáváme se po cestě přírodnější. Čeká nás 3,8 km dlouhá cesta z kopce až do údolí Prášilského potoka. Dojedeme k rozcestí Frantův most. Při jeho břehu nyní povede naše cesta až zpět do Prášil. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí