5 / 4

Sedmihoří - Sedmihoří (okruh)

Sedmihoří je velmi pozoruhodné území s bohatě vyvinutými formami zvětrávání žuly v Čechách. Území bylo vyhlášeno Přírodn...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 25 km

Popis cyklotrasy

Sedmihoří je velmi pozoruhodné území s bohatě vyvinutými formami zvětrávání žuly v Čechách. Území bylo vyhlášeno Přírodním parkem Sedmihoří. Převažují zde borové lesy, ze kterých na vás neustále vykukují žulové skalky. Nejlépe se do Sedmihoří dostaneme od Středního mířkovského rybníka. Vede tudy modrá turistická značka a také je zde počátek naučné stezky. O jejím průběhu a rozmístění naučných tabulí se dozvíme v dřevěném altánu u rybníka. Vydáváme se po modré značce a vstupujeme do lesa. Míjíme po levé straně pěkný rybníček, u kterého je i turistické odpočívadlo. Asi po 1,5 km dojedeme k prvnímu rozcestníku nazvaného U Ručiček, kde je velký kámen s vytesanými nápisy a spojenými dlaněmi. Po dalších 2 km dojdeme k dalšímu rozcestníku nazvaného Pod Jedlovým vrchem. Zde máme možnost pokračovat ve směru naučné stezky, která zde kopíruje žlutou turistickou značku, anebo se vydat na sever po modré pod vrchol Chlum. Volíme druhou možnost. Před rozcestníkem Chlum ještě odbočíme po krátké cestě k útvarům ve skalách zvaným Skalní mísy.


Zde už souběžně s modrou vede i zelená a znatelně přibývá skalek u cesty. My procházíme pod tímto druhým nejvyšším kopcem, který je vlastně trojvrcholem, neboť kromě nejvyšší kóty je tvořen ještě dalšími dvěma nižšími vrcholy. Po 1,3 km jsme u dalšího rozcestníku Pod Racovským vrchem, což značí, že jsme se přiblížili k nejvyššímu vrcholu celého Sedmihoří. Bohužel na něj turistická stezka nevede. U rozcestníku se nachází turistický přístřešek, kde se můžeme posilnit na další cestu. Zanedlouho se nám poprvé otevřou pěkné výhledy do vnitřní kotliny Sedmihoří, kterou okolní vrchy převyšují o 100 - 150 m. Když se pokocháme výhledy, pokračujeme dále po zelené až k rozcestníku NS u Vidic. Poté míříme dále po žluté, a sice na čtvrtý nejvyšší kopec Středohoří - Tříslovec (589 m). Tříslovec je vrchol s nejlepšími výhledy do krajiny v celém Středohoří. Má dva vrcholy, oddělené 20 m hlubokým sedlem. Vrchol pokrývají borové lesy, avšak jsou zde paseky, ze kterých se můžeme rozhlédnout jak do vnitřní kotliny, tak i vně, mimo Sedmihoří. Naskytne se nám hlavně krásný pohled na oba dva nejvyšší vrcholy Sedmihoří - Racovský vch (619 m) a Chlum (610 m).


Na Tříslovci se nachází také poměrně dost větších skalek, jednu z nich využíváme ke krátkému odpočinku, protože výstup na Tříslovec nebyl právě po rovině. Cestou po hřebenu musíme též překonat dřevěné žebříky, které umožňují turistům přejít oplocené úseky s mladými stromky. Když se nabažíme výhledů a nabereme síly na další cestu, vydáme se dále. Sestupujeme níž a níž, aby nás během chvilky čekal opět výstup do pořádného kopce. Žlutá značka totiž vede na třetí nejvyšší vrchol Sedmihoří - Rozsochu (600 m). Vydrápeme se tedy do strmého kopce, ale na druhou stranu cesta zas není tak dlouhá. Z Rozsochy se bohužel výhledu nedočkáme, neboť je porostlá borovým lesem, ale zato jsou zde asi největší skupinky žulových skalek. Od ostatních kopců se liší svou polohou. Rozsocha totiž značí název pro okrajový hřbet, který vybíhá z hlavního hřebene hornatiny či vrchoviny.


Výstup na Rozsochu bylo také naše poslední stoupání v Sedmihoří. Nyní už půjdeme pouze z kopce a po rovině pořád po žluté, po pravé straně míjíme Horní mířkovský rybník a po levé straně Písečný a Rybniční vrch.  Na závěr můžeme navštívit nedalekou rozhlednu Březinka u Bernartic, ze které jsou krásné výhledy. Můžeme z ní vidět právě vrcholy Sedmihořívrch Sedlo anebo vrcholy Českého lesa, z nichž nejvýraznější je Přimda. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí