5 / 5

Sezimovo Ústí - Malšice

Vystoupáme na pole nad Tábor a projedeme k lesní chatě Pintovka, kde se kdysi bujaře zakončovaly závodní sezony, a vysto...

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 59 km

Popis cyklotrasy

Vystoupáme na pole nad Tábor a projedeme k lesní chatě Pintovka, kde se kdysi bujaře zakončovaly závodní sezony, a vystoupáme podél lesní obory do městského parku. Sjíždíme k řece na červenou turistickou značku a přichází nejhezčí úsek okruhu. Začínáme drobnou vsuvkou. Po lávce, jíž žene do výšky nad vodu klenutý betonový oblouk, přejíždíme řeku, sjíždíme obří kámen a pak se vracíme zpět na protější břeh. Stezka podél Lužnice není jen tak ledajaká stezka, nýbrž turistická spojka mezi Táborem a Příběnicemi starší více než sto let. Pohybujeme se víceméně po rovině, či spíše velmi lehce z kopce.


Dostáváme se k jednomu z nejzajímavějších míst na trase – tunelu vytesanému ve skále. V jeho středu je černá tma, která znesnadňuje orientaci v prostoru. Pozor tak při průjezdu. Z pohledu jízdy nejzábavnější část okruhu končí, střídá ji poznávací úsek. Začít lze hradem Příběnice, u něhož opouštíme řeku. V Malšicích se napojujeme na žlutou turistickou značku a necháváme se jí vracet zpět k Lužnici – vše vesměs po asfaltkách a širších polních cestách. Řeka nás vítá dalším objektem a to Stádleckým řetězovým mostem. Jeho historie je nevšední. Byl prohlášen technickou památkou, a protože by rok poté po napuštění přehrady Orlík došlo k jeho potopení, byl rozebrán a přemístěn na stávající místo. Je posledním dochovaným empírovým řetězovým mostem nejen v ČR, ale také v Evropě.


Zůstáváme na „našem“ břehu a pokračujeme po sjízdné modré, a to až do Dobronic, kde je možné prohlédnout si další hrad. První písemná zmínka o vsi Dobronice, nyní je přístupná zachovalá hradní věž a obvodové zdi. V sezoně se tu konají i různé akce. Stoupáme od řeky na jakousi náhorní planinu. Poté polní cestou dosáhneme obcí Třebelice, Čenkov a Malšice. Domů pokračujeme kousek v protisměru okruhu, poté poli, okolo Vlčího dolu s jednou technickou výzvou v podobě krátkého prudkého výjezdu a zpět k Lužnici. Podél ní vjíždíme do Tábora.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí