5 / 0

Sobotka - Mladějov

Start trasy je v Sobotce u železniční stanice. Odtud se vydáte směrem na Osek a dále do Vesce u Sobotky, Libošovic a Mal...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: MTB (horské)

Vzdálenost: 37 km

Popis cyklotrasy

Start trasy je v Sobotce u železniční stanice. Odtud se vydáte směrem na Osek a dále do Vesce u Sobotky, Libošovic a Malechovic. Dále pak směrem na Roveň a Nebákov. V okolí Nebákova se nachází rybník Nebákov a zbytky skalního hrádku Nebákov. Hrádek stával nad Nebákovským rybníkem. Vznik hradu se datuje někdy do doby kolem 13. století. V 15. století pravděpodobně vyhořel. Celý hrad původně zabíral plochu o průměru 25 m. Byl z jedné strany chráněn příkopem a z druhé strmě padajícím svahem. Z Nebákova pojedete směrem na Slatějov, Troskovice a přes Jivinu až na zříceninu hradu Trosky. Tato zřícenina je dominantou a zároveň symbolem Českého ráje. Patří k jedněm z nejnavštěvovanějších hradů v Česku. Stavba hradu začala kolem 14. století. Nikdo neví, jak vlastně původní hrad vypadal. Říká se, že jedinou existující podobiznu hradu ukořistili Švédové a odvezli ji do Švédska. Z hradu jsou však dodnes jasně patrné dvě hlavní věže. Jedna se jmenuje Panna a měří 57 m, druhá Baba a měří 47 metrů. Přístupná je pouze Baba.


Z Trosek se vydáte na rozcestí Trosky, odkud pojedete směrem na Troskovice, Újezd pod Troskami, Hrdoňovice až do Pařezské Lhoty. Poblíž se nachází zřícenina hradu Pařez, který je chráněnou kulturní památkou. Stojí na pískovcové skále nedaleko od Pařezského rybníka. Hrad je kombinací zděného a skalního hradu. Hrad byl vystavěn koncem 14. století a zanikl hned v 1. polovině 15. století. Z Pařezské Lhoty se vydáte směrem na Prachov. Zde se dostanete k Prachovským skalám, které objedete přes Horní Lochov, Dolní Lochov, Maršov a Blata. Prachovské skály jsou uskupením pískovcových útvarů, které vznikly v období druhohor jako usazeniny na okraji moře. V případě prohlídky, jsou zde pro turisty vytvořeny tři okruhy. Turistická sezóna zde trvá od května do října a přístup do skal je zpoplatněn. Uprostřed skalní oblasti se nalézá přírodní koupaliště Pelíšek.


Z vesnice Blata budete pokračovat přes Zámostí, Vydalov a Loveč až do cíle cesty, vesnice Mladějov. Trasa končí u vlakového nádraží v Mladějově. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí