5 / 5

Solenice - Zvíkov

Nedaleko Orlické přehrady leží vesnice Solenice, ve které začíná tato trasa. Od ní pojedete k betonové hrázi přehrady, k...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 40 km

Popis cyklotrasy

Nedaleko Orlické přehrady leží vesnice Solenice, ve které začíná tato trasa. Od ní pojedete k betonové hrázi přehrady, kde se nachází i vodní elektrárna Orlík. Od ní pojedete do obcí Hřebeny, Milešov, Koubalova Lhota, Klučenice, Voltýřov, Žebrákov a Kostelec nad Vltavou. Za ním přejedete přes Žďákovský most do Starého Sedla a odtud do Probulova, Nevězice a Varvažova. Odtud po Zvíkovském Otavském mostě do Zvíkovského Podhradí a na hrad Zvíkov.

Hrad byl postaven ve 13. století. Historicky je spojován s rodem Přemyslovců. Ve 14. století patřil mezi oblíbená místa Karla IV., který jej nechal důkladně opravit a rád v něm pobýval. Než se dostavěl Karlštejn, byly na Zvíkově uloženy královské klenoty. V době husitských válek byl obléhán, ale naštěstí nebyl dobyt. Skvělá obrana hradu mu umožnila přežít bez jakýchkoli škod i v průběhu třicetileté války. Až na počátku 17. století byl vyrabován a zpustošen císařským vojskem. Rozsáhlá rekonstrukce proběhla až na konci 19. století. Na hradě jdou snadno rozeznat původní i nové prvky, protože původní kamenné prvky mají narůžovělou barvu. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí