5 / 5

Stará Huť - Horažďovice

Naším dnešním cílem je krásná projížďka po kraji. Toto místo se nachází v okrese Klatovy, nedaleko osady Keply nad údolí...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 45 km

Popis cyklotrasy

Naším dnešním cílem je krásná projížďka po kraji. Toto místo se nachází v okrese Klatovy, nedaleko osady Keply nad údolím říčky Křemelné. Počáteční bod je u rozcestníku Stará huť, asi 2 km za odbočkou na Keply. Odtud se po silnici vydáváme 2,3 km po zelené směrem k bývalému Zhůří. Jedeme po příjemné asfaltové komunikaci lesem. Severně od této komunikace se rozkládá PR Zhůřská pláň, která ochraňuje přirozeně se vyvíjející společenstva na rašeliništi a mokřadech. Zde jen hemží rostlinami, které mají rády vodu. Když vyjedeme z lesa, začne se nám otevírat krásný výhled na údolí Křemelné a okolní kopce.


Jako památka na bývalou vesnici Zhůří zde stojí kaplička Nejsvětější trojice, která byla postavena v roce 1999 vedle základů bývalého farního kostela. Samotná obec v roce 1946 měla s okolními osadami 1100 obyvatel. Po válce zde vznikl vojenský prostor a veškerá zástavba byla zlikvidována. Místo má své kouzlo. Od kapličky vidíme krásnou Zhůřskou pláň, luční porosty sloužící jako pastviny, mezi nimiž se v údolí vine říčka Křemelná a které jsou ze všech stran obemknuty lesy. Kromě kapličky zde najdeme ještě pomník deseti padlým americkým vojákům, kteří padli za svobodu Československa.


V dálce za Zhůřskou plání vidíme šumavské vrcholy ŽdánidlaDebrník a Polom. Od kapličky scházíme cestou dolů ke Křemelné. V okolí cesty i na okolních lukách kvete téměř po celý rok řada rostlin, nádherné jsou například jestřábníky oranžové v kombinaci se žlutě kvetoucími rostlinami. Říčka Křemelná se v těchto místech stéká se Zhůřským potokem a její okolí zde tvoří podmáčené louky. Dalším cílem bude vrchol Hadího vrchu, na jehož svahu je kaplička postavena. Z jeho vrcholu je krásný výhled na Šumavu, díky tomu, že je nezalesněný a až na zřídkavé náletové dřeviny jej tvoří luční porosty.


Vydáváme se tedy po modré značce kolem kapličky nahoru cestou mezi loukami a kocháme se pohledy do údolí. Za chvilku opět vcházíme do lesa a hledáme cestu na vrchol. Dostáváme se k rozcestníku Pod hadím vrchem. Bohužel celá oblast od kapličky až k vrcholu Hadího vrchu slouží jako pastvina pro místní skot. Proto pokud se nechcete vydávat mezi býky, raději pokračujte po modré až do obce Keply. Odtud pak můžete pokračovat po NS Farmářská do Petrovic u Sušic, kde mimo jiné najdete secesní zámek s menším parkem. Cyklostezka 2079 a modrá turistická značka vás zavede do Sušic.


Pokud je pro vás právě ujetých 14 km málo a máte ještě chuť a sílu, můžete se dále projet až do Horažďovic. Cestou projedete obcí Raby, kde si můžete udělat procházku po zřícenině hradu na vápencovém kopci nad řekou Otavou. Jestliže si vyberete možnost projít se po zřícenině, prohlédnete malé nádvoří, hradní sklepení s krápníkovou výzdobou a především vystoupáte na 26 metrů vysokou obytnou věž. Pro cestu zpět z Horažďovic se nabízí jízda vlakem do Sušic a poté na kole na výchozí místo.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí