5 / 3

Vrchlabí - Harrachov

Začínáme pod Jankovým kopcem. Několik ostrých zatáček v ulicích města a již si to míří do úzké proluky mezi dvěma domky....

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 95 km

Popis cyklotrasy

Začínáme pod Jankovým kopcem. Několik ostrých zatáček v ulicích města a již si to míří do úzké proluky mezi dvěma domky. Než se nadějeme, jsme u hranic Vrchlabí, kde jen překřížíme hlavní tah na Špindlerův Mlýn a už se pláště zase zakusují do šotoliny. Za Valteřicemi končí zahřívací část výletu a asfaltová cesta se zvedá prudce vzhůru. Naštěstí po chvíli ji opouštíme a vracíme se na polňačku a okolo Mrklova míříme dál k jihozápadu. Pokračujeme do kopce k Horním Štěpanicím.

Stoupání pokračuje i za hranicí obce. Vzápětí přichází stoupání na Křižlice, kde se za jasného počasí můžeme kochat rozhledem na velkou část krkonošského masivu. O pár kilometrů dále projíždíme Jestřebím v Krkonoších, a to již znamená téměř konec poklidné jízdy po hřebenu. Vzápětí totiž klesáme do Horní Dušnice, kde se napojujeme na asfalt provázející nás stoupáním na Františkov

Přes Studenov a Rýžoviště nás cesta svádí do Harrachova, kde kopírujeme řeku Mumlavu protékající městem. Lesem pak pokračujeme až k Dolnímu Kořenovu, kde přejíždíme Jizeru o pár metrů níže pohlcující vody Mumlavy. Co si však nemůžeme nechat ujít, je rekonstruovaný kostelík svatého Václava v Pasekách. Ve stínu kostela je pak pohřben zakladatel místní houslařské školy Věnceslav Metelka. Při další cestě ještě míjíme starou roubenou školu Na Obci, kde právě Metelka patřil k prvním učitelům.

Na další trase nás čeká stoupání ke Sklenařicím a dále až na Vysoké nad Jizerou Další kilometry se odvíjejí na šotolinových a lesních podkladech a trasa nás dovádí až ke zřícenině hradu Nístějka. Jeho zbytky ukryté ve stínu lesa dokumentuje zub času, který do našich časů dochoval jen nepatrné zbytky tohoto opevnění.

Ještě chvíli sjíždíme lesem a teprve v Dolní Dušnici se napojujeme na asfalt. Na tomto povrchu počíná předposlední stoupání dne směrem k Horní Dušnici, kde po překřížení dopolední části trasy mění podklad svoji skladbu na šotolinu. Za další chvíli se už ocitáme ve Vítkovicích, jednom z místních vyhlášených lyžařských středisek.

Před námi se tyčí monumentální vrcholek Žalý. Dosahujeme úzké spojnice od Janovy hory k místu zvanému Na Rovince. Za Rovinkou již čeká krátké, ale výživné stoupání na Janovu horu. Olízneme hranice Benecka a již znovu stoupáme po vápencem vysypané cestě vzhůru. Nakonec si užijeme jízdu přes Kněžický vrch.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí