5 / 5

Všeruby - Chudenín

Dojedeme autem do obce Všeruby a dále se vydáme na kole. Okolo Všerubského rybníka vyrazíme do poměrně prudkého kopce po...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 34 km

Popis cyklotrasy

Dojedeme autem do obce Všeruby a dále se vydáme na kole. Okolo Všerubského rybníka vyrazíme do poměrně prudkého kopce po silnici vedoucí do Chudenína. Po výšlapu na kopec můžeme kochat zajímavými výhledy, hlavně na německé pohoří nedaleko hranic - Hoher Bogen s vrcholy Schwarzriegel (1079 m, s věžemi patřícími americké armádě) a Burgstall (976 m, s vysílačem). Na druhé straně zas poprvé vykoukl vrch Jezvinec, jeden z dnešních cílů.


Pokračujeme po silnici z kopce dolů a projíždíme vesničku Pláně, za níž se tyčí zmiňovaný Jezvinec (739 m), vrchol, který je součástí komplexu Jezvineckého lesa (blízko něj se pak nachází další vrchy - Orlovická hora (723 m), Lišák (710 m) a Havranice (666 m). V travnatém porostu louky jižně od Plání zaslechnu typický hlas chřástala polního. Čeká nás opět stoupání a za chvíli vjíždíme do lesa. Míříme úpatím Jezvince k rozcestníku Liščí. Návrat o malý kousek zpět. Vede tam totiž zpevněná lesní cesta na sever, která nás dovede až ke žlutě značené odbočce na Jezvinec. Po cestě vedoucí zpočátku převážně po rovině a poté do mírného kopce se příjemně jede a zanedlouho už se před námi objevuje žlutá turistická značka. Jezvinec je kopec pokrytý převážně starým bukovým lesem. Sice neposkytuje žádné výhledy do kraje, zato je významný přírodní rezervací, která byla zřízena právě na ochranu zdejších buku a s nimi souvisejícího podrostu. Rostou zde například velké porosty česneku medvědího nebo měsíčnice vytrvalé.


Když se vynadíváme na zdejší flóru, sestoupíme z kopce opět k našim bicyklům a pokračujeme po žluté turistické značce, tentokrát po vrstevnicích po svazích Orlovické hory do osady Orlovice. Zde se nachází turistický rozcestník a také přístřešek. Po doplnění energie se vydáváme po modré značce krásnou hladkou silničkou do obce Hadrava. Když vyjedeme z lesa, spatříme před sebou už kopce patřící k Šumavě, konkrétně počátek Pancířského hřbetu s vrchem Prenet a před ním městečko Nýrsko. V Hadravě se rozhodneme pro další pokračování naší cesty směrem k obci Chudenín. Za Hadravou vidíme na jedné straně silnice Jezvinec a sousední Orlovickou horu, na straně druhé koukáme přes rybníček na již zmiňovaný Prenet a Nýrsko. Z Chudenína míříme směrem k hraničnímu přechodu. A jelikož jsme nastoupali pár výškových metrů v otevřené krajině, mohli jsme si užívat poměrně pěkné výhledy. Najednou se před námi po pravé straně vynořil celkem výrazný kopec. Byl to kopec Lišák (710 m), jihozápadně ležící vrch komplexu Jezvineckého lesa. Jeho vrchol hrál podle zastoupení jehličnanů a listnáčů různými odstíny zelené.


Čekal nás průjezd poslední osadou na české straně hranic, a sice Fleky. Spíše než o vesnici se jedná o několik domů rozesetých podél silnice na 1,5 km úseku. To už se nacházíme kousek od státní hranice, kudy vede hraniční přechod pro turisty a cykloturisty Fleky / Hofberg. Zde, podobně jako na jiných místech člověk opět spatří rozdíl mezi pohraničními oblastmi Čech a oblastmi podél hranic v Německu. Když přejedeme hranici, z cesty vedoucí přes svah louky se můžeme opět pokochat pěknými výhledy. Napojíme se na silnici a vydáváme se klesáním a opětovným stoupáním do obce Jägershof. Poté sjíždíme ke hranicím do údolí říčky Kouby (Chamb), která pramení v ČR, a dnes jsme ji již jednou přejížděli na cestě ze Všerub do Chudenína. Pokračujeme po cestě podél hranic stále dál, až nám ukazatel napoví, že už se blížíme Všerubům, tedy místu, ze kterého jsme dnes ráno vyjeli. Zanedlouho již vjíždíme na hlavní silnici vedoucí z Čech do Německa od hraničního přechodu Všeruby

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí