Cyklotrasa Zaječí - Wilfersdorf

Pár kilometrů od vodní nádrže Nové Mlýny leží mezi vinicemi vesnice Zaječí. Zde začíná tato trasa, která vás dovede až do Rakouska. Hned první zajímavost se nachází přímo ve vesnici, a tím je impozantní kostel sv. Jana Křtitele. První zmínka o tomto kostele pochází z roku 1222. Ze Zaječí budete pokračovat dále mezi vinicemi k rozhledně Maják, ze které je krásný výhled na zdejší okolí. Odtud budete pokračovat do vesnice Přítulky až k řece Dyji a kolem ní pojedete dále k zámku Lednice. V blízkosti zámku se nachází hned několik zajímavostí. Zejména v jarních a letních měsících za návštěvu rozhodně stojí přilehlý státní park. Vedle zámku se nachází zámecká jízdárna, která byla postavena spolu se zámkem v 16. století. Za zámkem se nachází rozlehlý Zámecký rybník, u kterého se nachází Maurská vodárna, akvadukt a Minaret. Na vrchní ochoz Minaretu vede 302 schodů a za dobrého počasí je z něj vidět až na vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni.

Z Lednice trasa pokračuje přes národní přírodní rezervaci Lednické rybníky k hospodářskému statku Nový Dvůr a odtud k chrámu Tři Grácie. Před chrámem stojí sousoší tří řeckých bohyň Pallas Athény, Artemidy a Afrodity. Odtud budete pokračovat dále přes vesnici Hlohovec až do Valtic. Ve Valticích se nachází nádherný barokní zámek. Byl postaven v 17. století a do roku 1945 byl, stejně jako většina památných staveb v okolí, majetkem Lichtenštejnů a sloužil jim jako knížecí sídlo. Z Valtic pojedete směrem na Úvaly kolem muzea Železné opony. Kousek od muzea se také nachází kolonáda na Reistně, pokud byste se na ni chtěli podívat, těsně před muzeem musíte odbočit a od kolonády se poté vrátit zpět. Z Úvalů trasa pokračuje kolem vesnice Sedlec k loveckému zámečku a od něj k Mikulovu. Dominantou tohoto města je zámek, který byl postaven v 11. století jako hrad a v 17. století přestaven na zámek. V roce 1719 vyhořel a byl znovu obnoven v barokním slohu. Pod zámkem se nachází i bývalá synagoga, jinak zvaná Horní synagoga. Je poslední z 12 synagog, které zde fungovaly v 19. století. Trasa Mikulovem nevede, pokud byste se tedy chtěli podívat na místní zámek, tak musíte sjet z trasy.

Od Mikulova pojedete přes hranice do Rakouska směrem na Ottenthal a odtud směrem na Pottenhofen, Wildendürnbach a kolem Neudorf bei Staatz až do Laa an der Thaya. Zde se nachází i vyhledávané termální lázně. Trasa vede kolem náměstí Statplatz, kde se nachází působivá radnice. Z Laa an der Thaya pojedete směrem na Hanfthal a Kleinbaumgarten odkud budete stoupat do Gaubitsch a Gnadendorfu. Odtud pojedete přes Zwentendorf a Olgersdorf do Asparn an der Zaya. Za návštěvu tady rozhodně stojí Schloss Asparn, ve kterém se nachází muzeum pravěku, středověké archeologie a rané historie. Dále budete pokračovat do Hüttendorfu, Lazendorfu a Hobersdorfu až do Wilfersdorfu. Zde se nachází Lichtenštejnský hrad, který byl postaven počátkem 17. století. Na rozdíl od většiny budov, které byly majetkem rodu Lichtenštejnů u nás až do konce 2. světové války, tenhle zámek je stále v jejich vlastnictví. Slouží pro správu knížecího majetku ve Weinviertelu. Proslulé jsou i zdejší knížecí sklepy. Hlavní budova zámku slouží jako výstavní centrum. V poschodí se nachází rozsáhlá expozice o historii rodu Lichtenštejnců. 

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 105 Km

Hodnocení cyklotrasy

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5

Jak se Vám cyklotrasa líbila?

Podělte se s ostatními, jak se Vám cyklotrasa líbila. Na jaká zajímavá místa jste cestou narazili, doporučení, atd.

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!