5 / 2

Zbiroh - Příbram

Trasa začíná ve Zbirohu ležícího u Křivoklátské vrchoviny. Na kopci nad městem se nachází stejnojmenný zámek. Tento romá...

Náročnost cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 42 km

Popis cyklotrasy

Trasa začíná ve Zbirohu ležícího u Křivoklátské vrchoviny. Na kopci nad městem se nachází stejnojmenný zámek. Tento románsko-gotický hrad byl postaven pravděpodobně na počátku 12. století. Jedná se o nejstarší české šlechtické sídlo. Nachází se zde hned několik zajímavostí, za zmínku rozhodně stojí jedna z nejstarších hradních kaplí v Česku nebo nejhlubší studna v Evropě. Do dnešní podoby byl původně hrad přestavěn na konci 16. století. Zasloužil se o to císař Rudolf II. Habsburský, který z něj udělal renesanční sídlo. Dnes je zde hotel, restaurace, zámecká krčma i lanové centrum. K vidění je tu i zámecká expozice a zajít můžete také na noční prohlídku.

Ze Zbirohu pojedete k Čápskému rybníku a odtud do obcí Kařez, Kařízek a Komárov. Zde můžete navštívit pozůstatky tvrze, které se nachází v budově muzea. První písemné zmínky pochází až ze 16. století. Ve stejné době byla přestavěna a rozšířena. Později v 17. století, během třicetileté války, byla tvrz vypálena a koncem století i pobořena. Dala se poté využít jen na hospodářské účely. Na počátku 19. století byla opravena a později změněna na školu, takhle to však nevydrželo dlouho. Koncem století byla škola kvůli havarijnímu stavu budovy zbourána a následně postavena nová škola.

Dále budete pokračovat do obcí Osek a Hořovice. V Hořovicích za návštěvu rozhodně stojí místní barokní zámek. Ten byl postaven na počátku 18. století jako náhrada starého zámku, který již nevyhovoval soudobým nárokům šlechty. Zámek během své existence prošel ještě mnoha úpravami. Dnešní podobu získal po přestavbách provedených v 2. polovině 19. století, kdy změnil majitele. Od druhé světové války, kdy byl vyrabován, patří státu. Kolem zámku je rozsáhlý park význačný svou rozsáhlou kolekcí domácích i zahraničních dřevin. Dominantou parku je pozdně barokní Sluneční brána, která má po stranách sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Sochy z jeho dílny jsou vidění v celém parku.

Z Hořovic pojedete do obcí Rpety, Felbalka, Křešín, Jince, Čenkov, Dominikální Paseky, Bratkovice, Trhové Dušníky a Příbram. Zde zakončíte trasu u zámečku Ernestinum. 

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí