Cyklotrasa Žďár nad Sázavou - Kadov

Žďárské vrchy jsou milovaným rejdištěm turistů z české i moravské strany Vysočiny. Cílem naší cesty je i pomyslná střecha Evropy, rozvodí u Velkého Dářka, odkud prameny stékají do Severního i Černého moře. Pro start jsme si vybrali nádraží v Přibyslavi. V městě, při jehož obléhání skončila životní pouť tehdy už slepého husitského vojevůdce Jana Žižky. První zastávkou tak může být jeho jezdecká socha u zdejšího zámku a druhou mohyla poblíž vesnice Žižkovo Pole.


Nejdříve se vydáme k Doubravě. Na lesní silnici na půl cestě mezi Vepřovou a Radostínem můžeme zastavit u studánky. Za Radostínským rašeliništěm pár set metrů popojedeme k hájovně Borky. Sledujeme vodní tok na některých mapách označený jako Šindelový potok, na jiných coby Sázava. Vrátíme se z divočiny zpátky na cestu a pokračovali do partyzánské vesnice Cikháj pod Žákovou horou, kde kromě památníku mají i bývalý zemědělský dvůr žďárského kláštera. Cikháj je i východiskem další lesní asfaltky, oblíbené cykloturistické dálnice na Fryšavu.


Nesmíte se nechat zmást naučným panelem, hovořícím o prameništi Svratky, skutečný pramen je ještě o něco dál vlevo od cesty, kde k němu směřuje sotva znatelně prošlapaná pěšinka. V centrální části Žďárských vrchů se to skalními věžemi jen hemží. Na kole se tu jezdí střídavě nahoru a dolů, cestou od pramene Svratky prokličkujeme lesními silničkami pod Žákovou horou, těsně mineme Fryšavu a překřížíme dálkovou cyklotrasu číslo jedna spojující Prahu s Brnem. Poslední kilometr k cíli absolvujeme v trochu náročnějším terénu lesní pěšiny.

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 89 Km

Hodnocení cyklotrasy

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5

Jak se Vám cyklotrasa líbila?

Podělte se s ostatními, jak se Vám cyklotrasa líbila. Na jaká zajímavá místa jste cestou narazili, doporučení, atd.

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.