5 / 3

Žďár nad Sázavou - Kadov

Žďárské vrchy jsou milovaným rejdištěm turistů z české i moravské strany Vysočiny. Cílem naší cesty je i pomyslná střech...

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 89 km

Popis cyklotrasy

Žďárské vrchy jsou milovaným rejdištěm turistů z české i moravské strany Vysočiny. Cílem naší cesty je i pomyslná střecha Evropy, rozvodí u Velkého Dářka, odkud prameny stékají do Severního i Černého moře. Pro start jsme si vybrali nádraží v Přibyslavi. V městě, při jehož obléhání skončila životní pouť tehdy už slepého husitského vojevůdce Jana Žižky. První zastávkou tak může být jeho jezdecká socha u zdejšího zámku a druhou mohyla poblíž vesnice Žižkovo Pole.


Nejdříve se vydáme k Doubravě. Na lesní silnici na půl cestě mezi Vepřovou a Radostínem můžeme zastavit u studánky. Za Radostínským rašeliništěm pár set metrů popojedeme k hájovně Borky. Sledujeme vodní tok na některých mapách označený jako Šindelový potok, na jiných coby Sázava. Vrátíme se z divočiny zpátky na cestu a pokračovali do partyzánské vesnice Cikháj pod Žákovou horou, kde kromě památníku mají i bývalý zemědělský dvůr žďárského kláštera. Cikháj je i východiskem další lesní asfaltky, oblíbené cykloturistické dálnice na Fryšavu.


Nesmíte se nechat zmást naučným panelem, hovořícím o prameništi Svratky, skutečný pramen je ještě o něco dál vlevo od cesty, kde k němu směřuje sotva znatelně prošlapaná pěšinka. V centrální části Žďárských vrchů se to skalními věžemi jen hemží. Na kole se tu jezdí střídavě nahoru a dolů, cestou od pramene Svratky prokličkujeme lesními silničkami pod Žákovou horou, těsně mineme Fryšavu a překřížíme dálkovou cyklotrasu číslo jedna spojující Prahu s Brnem. Poslední kilometr k cíli absolvujeme v trochu náročnějším terénu lesní pěšiny.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí