5 / 0

Žďár nad Sázavou, zámek - Žďárské vrchy

Trasa patří mezi náročnější – je to okruh, který vám představí místní lidovou architekturu. Trasa začíná a končí u zámku...

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 48 km

Popis cyklotrasy

Trasa patří mezi náročnější – je to okruh, který vám představí místní lidovou architekturu. Trasa začíná a končí u zámku ve Žďáru nad Sázavou. Areál zámku, bývalý cisterciácký klášter ze 13. století, prošel do dnešních dob velkými přeměnami. Přilehlá zámecká panství (lesy a rybníky) dodnes spravuje rodina Kinských. Zámek nabízí spoustu zajímavých expozic, výstav a kulturních akcí. Unikátní je například celoročně otevřené interaktivní Muzeum nové generace. V areálu nalezete zámeckou kavárnu, obchod se suvenýry či ubytování v zámecké věži. Zámek je mimo jiné držitelem ocenění Cyklisté vítáni.

Pokud se budete chtít před trasou osvěžit, zvolte směr, který vede přes rekreační areál u Pilské nádrže. Od té pokračujete přes obec Polnička na Žákovu horu (810 m), jež je národní přírodní rezervací a jednou z mála zachovalých českých pralesů.

Jakmile načerpáte síly, vydejte se k Milovskému rybníku (po cestě si můžete udělat ještě odbočku na Devět skal, nejvyšší vrchol Žďárských vrchu s výškou 836 m), kde se nachází rekreační areál s občerstvením. Následně pokračujte na Blatiny, Dráteničky (kde se nachází mohutná skalní hradba, jež je rájem pro horolezce), Samotín až do obce Krátká a Kadov. Během této jízdy mějte oči „otevřené“, protože všechny tyto obce jsou památkovými rezervacemi, které vám představí místní lidovou architekturu, a tak je opravdu na co koukat. Po všech těchto zážitcích už můžete v klidu zamířit směr zámecká kavárna ve Žďáru nad Sázavou přes obce Fryšava pod Žákovou horou, Tři Studně, Sklené a Vysoké.

Tip: Jste-li vášnivými cyklisty, pak je pro vás Žďársko ideálním místem. Zažijte zde mnoho, s nadsázkou jde říci, že možná téměř všechno. Od krásné architektury, přírody, přes bohatý kulturní život až po skvělou gastronomii.

Jak se Vám výlet líbil?

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5 (5 - nejlepší)Mapa cyklotrasy

Otevřít v Google Maps

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí