Cyklotrasa Žďár nad Sázavou, zámek - Žďárské vrchy

Trasa patří mezi náročnější – je to okruh, který vám představí místní lidovou architekturu. Trasa začíná a končí u zámku ve Žďáru nad Sázavou. Areál zámku, bývalý cisterciácký klášter ze 13. století, prošel do dnešních dob velkými přeměnami. Přilehlá zámecká panství (lesy a rybníky) dodnes spravuje rodina Kinských. Zámek nabízí spoustu zajímavých expozic, výstav a kulturních akcí. Unikátní je například celoročně otevřené interaktivní Muzeum nové generace. V areálu nalezete zámeckou kavárnu, obchod se suvenýry či ubytování v zámecké věži. Zámek je mimo jiné držitelem ocenění Cyklisté vítáni.

Pokud se budete chtít před trasou osvěžit, zvolte směr, který vede přes rekreační areál u Pilské nádrže. Od té pokračujete přes obec Polnička na Žákovu horu (810 m), jež je národní přírodní rezervací a jednou z mála zachovalých českých pralesů.

Jakmile načerpáte síly, vydejte se k Milovskému rybníku (po cestě si můžete udělat ještě odbočku na Devět skal, nejvyšší vrchol Žďárských vrchu s výškou 836 m), kde se nachází rekreační areál s občerstvením. Následně pokračujte na Blatiny, Dráteničky (kde se nachází mohutná skalní hradba, jež je rájem pro horolezce), Samotín až do obce Krátká a Kadov. Během této jízdy mějte oči „otevřené“, protože všechny tyto obce jsou památkovými rezervacemi, které vám představí místní lidovou architekturu, a tak je opravdu na co koukat. Po všech těchto zážitcích už můžete v klidu zamířit směr zámecká kavárna ve Žďáru nad Sázavou přes obce Fryšava pod Žákovou horou, Tři Studně, Sklené a Vysoké.

Tip: Jste-li vášnivými cyklisty, pak je pro vás Žďársko ideálním místem. Zažijte zde mnoho, s nadsázkou jde říci, že možná téměř všechno. Od krásné architektury, přírody, přes bohatý kulturní život až po skvělou gastronomii.

Náročnost cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdálenost: 48 Km

Hodnocení cyklotrasy

Ohodnotťe, jak se Vám cyklo výlet libil na stupnici 1 - 5

Jak se Vám cyklotrasa líbila?

Podělte se s ostatními, jak se Vám cyklotrasa líbila. Na jaká zajímavá místa jste cestou narazili, doporučení, atd.

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!