3 důležitá rozhodnutí, která vás čekají při výběru horského kola

Vybíráte si poprvé horské kolo a nevíte, jak se rychle zorientovat v dostupných modelech? Nebo přemýšlíte nad koupí druhého kola, vhodného pro jiný typ terénu? Kromě typu odpružení se zaměřte i na správnou velikost rámu bicykl a průměr jeho ráfku.

Se správně zvoleným kolem zdoláte každý terén pohodlně, bezpečně a bez nadměrné námahy. Věnujte proto jeho výběru dostatek času a kromě designu se řiďte především tím, jak vám kolo sedne a v jakém terénu jej budete nejčastěji používat.


1. Pevný rám nebo odpružené kolo?

Nejdůležitějším krokem při výběru kola je rozhodnutí mezi bicyklem celoodpruženým (full suspension) a bicyklem s pevným rámem (hardtail), který má pouze odpruženou vidlici.

Horské kolo s pevným rámem je lehčí, levnější, rychlejší na asfaltu i zpevněných cestách a snazší na údržbu. Pro občasné rekreační výlety po silnicích a polních cestách je skvělou volbou.

Celoodpružené horské kolo je stabilnější a snáze ovladatelné v těžším terénu, což oceníte obzvláště při sjezdu. Pokud budete často jezdit po obtížnějších cyklotrasách, pak je pro vás toto kolo nutností. Díky odpružení zadní části je celá konstrukce o něco těžší a náročnější je i údržba kola.

Vše nezbytné pro výběr správného odpružení se dozvíte v podrobném článku Odpružení kola: Hardtail nebo full suspension?


2. Velikost rámu rozhodne, jak pohodlně se vám pojede

Velmi zjednodušeně se dá říci, že pokud se nad kolo postavíte, mezi jeho rámem a vaším rozkrokem by mělo být alespoň 10 centimetrů místa. Důležité jsou ovšem i další faktory, jako je délka vaší nohy, možnosti nastavení sedla, tvar řídítek a celková geometrie kola.

Více se tomuto důležitému tématu věnuje článek Jak vybrat správnou velikost rámu, aby vám kolo perfektně sedělo?


3. Průměr ráfku ovlivní jízdní vlastnosti kola

Mezi běžně dostupnými modely si lze vybrat ráfek o průměru 26 " , 27,5 " nebo 29 ". Velikost ráfku ovlivňuje geometrii bicyklu, ale především jeho jízdní vlastnosti. Zatímco menší ráfky jsou lehčí, hbitější a lépe se ovládají v těžším terénu, větší ráfky rychleji jedou po silnici a snadněji překonávají nižší překážky.


Užijte si jízdu v terénu na novém horském kole

Jedině ve správně zvoleném pánském či dámském horském kole se vám dobře pojede cestou i necestou. Pak už stačí jen rozhodnout, jakou cyklotrasu si vyberete – a můžete vyrazit.

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí