Jak seřídit brzdy na kole

Velice důležitou činností, na kterou spousta cyklistů zapomíná, je seřízení brzd. Ať už jste profesionál nebo nadšenec, neměli byste ji vynechávat a provádět seřízení brzd v pravidelných intervalech. Nejpoužívanějším typem brzd jsou ráfkové V-brzdy (V-brake). Na jejich seřízení se v tomto článku zaměříme.


Základním krokem pří seřízení brzd je prohlédnout celý brzdný systém a zjistit, zda je vše v pořádku a jestli není třeba dokoupit náhradní díly. Pokud ano, vše se dá sehnat v jakémkoli cykloservisu. Je to otázka několika korun. Při výběru lanek vybírejte ta nerezová. Jsou odolnější a déle vydrží. Hned poté následuje důkladné promazání. Při něm se musíte zaměřit na promazání bovdenů, lanek, jednotlivých hliníkových kolínek a čepů čelistí. Na promazání můžete použít jakýkoliv řidší univerzální olej. jak seridit brzdy


Špatné fungování brzd může být způsobeno několika faktory. Tím nejčastějším je špatně nastavená poloha ráfků. Špalky se dříve u brzd cantilever nastavovaly to polohy „šípu“. To dnes již neplatí. Špalky musí být nastaveny rovnoběžně s ráfky. Tím je zajištěna jejich maximální funkčnost. Pokud jste špalky měly delší dobu nastaveny špatně, budou pravděpodobně nerovnoměrně opotřebované a je třeba je vyměnit za nové případně upravit. Dalším důležitým faktorem při seřizování brzd je správná vzdálenost špalků od ráfku. Pokud je vzdálenost příliš velká, brzdy nejsou dostatečně účinné. Toto se dá vyřešit buď výměnou za nové nebo použitím distanční podložky. Druhý způsob opravy můžete použít pouze v případě, že špalky ještě nejsou příliš opotřebované.


Dále je třeba nastavit správný chod brzdových pák. V případě, že to typ brzdové páky umožňuje, je možné nastavit její vzdálenost od řídítek. Celé nastavení provedete pomocí upravení délky lanek a pro jemnější nastavení je třeba použít šroub umístěný na brzdové páce. Nakonec je třeba celý systém vyzkoušet a pokud je vše v pořádku, můžete vyrazit na cestu


Jak seřídit brzdy


jak serdit brzdy
Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí