Jak správně nastavit výšku sedátka

Nastavení posedu na kole je jednou z nejdůležitějších úprav. Při špatně nastaveném posedu hrozí například i to, že si zničíte záda. Důsledkem špatného nastavení posedu bude i to, že pojedete pomaleji a rychleji se unavíte. Proto jej rozhodně nesmíte zanedbat.

Fotka od Milada Vigerova z Pixabay

V první řadě je třeba nastavit sedlo do vodorovné polohy. Nesmí být nakloněno dolů ani nahoru. Při přehnaném náklonu hrozí, že budete klouzat dozadu a přitahovat se k řídítkům, nebo se naopak odtahovat od řídítek. Z toho můžou pěkně bolet ruce i břišní svaly. Někteří závodníci si i přesto nastavují sedlo mírně, skoro neznatelně, nakloněné směrem dolů. To však záleží nejen na tom, jaké nastavení sklonu bude příjemné Vám, ale také na typu, profilu a měkkosti sedla. Obecně platí, že dvě třetiny váhy by měly být na sedle a jedna třetina na řídítkách.

Fotka od Photorama z Pixabay

Výška sedla se nastavuje snadno. Sednete si na kolo a jednu z klik dáte rovnoběžně k sedlové trubce. Poté položíme patou nohu na pedál. Při pohybu dozadu se musí noha pod kolenem mírně propínat. Přibližně se dá výška sedla také nastavit pomocí délky paže přes sedlo. Pro úpravu výšky sedla budete muset manipulovat se sedlovou trubkou, pro její povolení potřebujete imbusový klíč. Dejte si pozor, abyste sedlo nevytáhli nad vyznačený limit na trubce. Mohlo by dojít ke zlomení trubky a nepříjemnému zranění.

Fotka od Baswerry z Pixabay

Je třeba nastavit také polohu řídítek, brzdových pák a páček na řazení. Sednete si na kolo, ruce položíte na řídítka a natáhnete prsty rovnoběžně s rukou. Brzdové páky by se v této poloze měli lehce opírat o spodní část prstů. Poloha řídítek je trochu složitější. Hodně totiž záleží na tom, co Vám vyhovuje. Pokud jezdíte rychle, nastavte si řídítka níže, jelikož při rychlé jízdě musíte být nataženi a skloněni kvůli lepší aerodynamice. Pro některé je však tato poloha nepohodlná, a tak si nastavují řídítka spíše výše. Pro nastavení řídítek opět využijete imbusový klíč. Kromě polohy má na pohodlí vliv i tvar řídítek. 


Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí