Jak správně zazimovat kolo?

Cyklistická sezóna je pro letošek u konce. Přichází první chladné dny, brzy přijdou i sněhové přeháňky a plískavice. Kromě pár skutečných cyklistických fajnšmekrů, kteří na kolo nezanevřou ani v tuhých mrazech, většina z nás nechává své kolo přes zimu odpočívat. Abyste mu dopřáli kvalitní zimní spánek a po zimě ho našli ve skvělém stavu, věnujte kolu před zimou trochu pozornosti. Přinášíme vám několik základních tipů, jak se o kolo před zimou postarat.Dopřejte kolu koupel

Před zimou je důležité kolo důkladně umýt. Na čištění si připravte:

  • kbelík s vodou a šetrným saponátem, sáhnout můžete i po speciálních přípravcích
  • 2 hadříky
  • velký kartáč i menší kartáček (postačí starý kartáček na zuby)
  • líh, nebo speciální odmašťovač na kola

Nejprve kolo zbavíme velkých nánosů bahna pomocí vody a přiměřeně hrubého kartáče, následně dočistíme viditelné nečistoty na kole hadříkem navlhčeným ve vodě se saponátem. Věnujeme pozornost všem komponentům kola a myjeme je zvlášť. Nejlépe rozložíme kolo tak, aby nám zůstal pouze rám, díky tomu se dostaneme i do méně přístupných částí. Když je rám čistý, vrhneme se na čištění řetězu, přehazovačky, přesmykače a pastorky. Tady svou službu nejlépe vykoná starý zubní kartáček v kombinaci s lihem, sáhnout ale můžeme i po speciálním odmašťovači na kola. Jako předposlední krok otřeme vlhkým hadříkem obě kola - pláště, ráfky i paprsky. Když jsme s výsledkem spokojeni, finálně celé kolo otřeme suchým hadříkem, aby nerezavělo.

Kontrola kola

Když máme kolo důkladně umyté, zkontrolujeme jeho celkový stav i jednotlivé komponenty. Sledujeme škrábance i oděrky, které by mohly časem způsobit i větší praskliny, nebo zkorodovat. Možné korozi předejdeme pomocí syntetické korozivzdorné barvy. Po kontrole rámu zkontrolujeme také obě kola. Sledujeme, zda nejsou duše prázdné, což by mohlo znamenat díru nebo tržnou ránu. V tom případě bychom museli duši zalepit, nebo vyměnit.

Mazání kola

Po kompletní očistě a kontrole kola přistoupíme k další fázi – mazání. Pro tento účel je vhodný silikonový olej, nebo speciální mazivo, které najdete v cyklistických obchodech. Nejprve namažeme brzdy, lanka a bovdeny řazení, přitom kontrolujeme jejich stav. Dalším krokem je namazání řetězu. Nezapomeňte ani na vnitřní nohy vidlice, pístnice tlumiče, šlapky a další plochy, kde dochází ke tření.


Kontrola brzd

Nakonec zkontrolujeme míru opotřebení brzdového systému. Kontrolujeme především opotřebení kotoučů a destiček, zda nejsou zadřené písty a zda jsou lanka v pořádku.

Pokud si v některém z uvedených kroků nejste jistí, nechte si kolo raději zkontrolovat v odborném servisu. Budete tak mít 100 % jistotu, že je vaše kolo v pořádku. Podle nás je ale lepší nechat servis kola až na jaro před začátkem sezóny.


Kam se kolo, kam schováš?

Jako poslední krok je důležité vybrat pro kolo na zimu vhodné místo. Vybírejte hlavně suchý prostor bez vlhkosti, která kolu vůbec nesvědčí. Suchý sklep, garáž, nebo vyhrazené místo v bytě jsou pro kolo tou nejlepší zimní úschovnou.Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí