Jak vybrat dětské kolo

Výběr dětského kola je jedním z nejtěžších. Kolo musí být lehké, snadno ovladatelné a zároveň odolné. Je třeba vybrat takové, ze kterého dítě rychle nevyroste a bude se mu líbit. Na trhu je dostupná spousta různých barevných variant. Pro správný výběr je třeba sledovat velikost kola, výšku a materiál rámu a samozřejmě i typ brzd. To vše bude v tomto článku postupně popsáno a vysvětleno. 

Velikost, respektive průměr kola, se nejčastěji pohybuje v rozmezí mezi 12“ až 26“. Velikost kola se určuje podle výšky postavy nebo rozkroku. Výška rozkroku se měří po vnitřní hraně stehen. Ne příliš přesně se dá velikost kola odhadnout i podle věku dítěte. Zde bude popsán výběr kola podle výšky postavy dítěte. Pro děti s výškou postavy mezi 82 a 100 cm je doporučovaná velikost kola 12“. Pro děti s výškou postavy mezi 98 a 106 cm jsou vhodná kola 14“. Kola 16“ jsou vhodná pro děti s výškou postavy mezi 104 a 122 cm. Děti s výškou postavy mezi 120 a 130 cm by měli mít 20“ dětská kola. Pro starší děti s výškou postavy mezi 127 a 142 cm jsou doporučována kola 24“. Největší dětská kola, 26“, jsou pro děti s výškou postavy mezi 140 a 158 cm.

Dalším důležitým parametrem při výběru kola, který nesmí být zanedbán, je výška rámu. Ideální výška rámu je v úrovni pasu dítěte. Pokud je dítě malé a neovládá ještě příliš dobře techniku jízdy na kole, je při výběru důležité dbát zejména na to, aby bez problémů dosáhlo na zem. Materiál rámu záleží na tom, který bude dítěti vyhovovat. Na trhu se nabízejí rámy ocelové a duralové. Oba mají své výhody a nevýhody, proto je lepší, když si dítě vyzkouší kolo ještě před koupí. Ocelový rám má nevýhodu v tom, že je těžký a snadno podléhá korozi. Na druhou stranu je vysoce odolný a má nižší cenu. Duralový rám je sice dražší než ocelový, ale za to lehčí při zachování stejné pevnosti, jakou má ocelový rám.

Při výběru se nesmí zapomínat ani na brzdy. Dnes jsou nejběžnější variantou tzv. „véčkové brzdy“ (V-brake). Fungují tak, že přitlačují gumové plochy na ráfek a tím zpomalují kolo. Jsou levné a snadno vyměnitelné. Problémy mohou působit za vlhka, kdy jejich účinnost klesá. Na trhu jsou k dostání i kotoučové brzdy. Počasí na jejich funkčnost sice nemá vliv, ale jsou náročné na údržbu.

Fotka od Isa KARAKUS z Pixabay

Než vyrazíte na cestu, nezapomeňte dítě opatřit ochrannými prvky. Naprostým základem je cyklistická přilba, kterou by neměl zapomínat žádný cyklista. Na trhu je dostupných několik variant, výběr je široký i v dětských cyklistických přilbách. Nezapomeňte na to, že cyklistické přilby jsou pro děti do 18 let povinné. Mezi další patří různé reflexní nášivky, pásky a vesty. Zajistí, že dítě bude na cestě vidět za každého počasí. K menším dětským kolům se také přidává reflexní praporek, který se upevňuje ke středu zadního kola. 

Fotka od Besno Pile z Pixabay

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí