Jak vybrat helmu na kolo

Správná velikost

Při zkoušení by Vám měla dobře sedět na hlavě bez toho, aby kdekoliv tlačila, nebo byla volná. Každý má jiný tvar hlavy, proto je potřeba vybírat pečlivě. Cyklistické helmy mají narozdíl od lyžařských helem tu výhodu, že se dají kolečkem či jiným mechanismem různě zvětšit nebo zmenšit. U dětských helem se velikost nenastavuje kolečkem, ale pomocí elastických pásků, které se samy roztáhnou do potřebné pozice. Rozsah je obvykle od 50cm do 64 cm. Značení je pak většinou S,M,L,XL.

jak-vybrat-helmu-na-kolo


Hmotnost helmy

Při celodenním výletě nejvíce oceníte nízkou hmotnost cyklistické helmy. Hmotnost by naopak neměla být na úkor Vaší bezpečnosti. Top modely výrobců se mohou dostat na hmotnost těsně pod 200 gramů.


Hygiena

Opravdu kvalitní helma by měla být vybavena antibakteriální úpravou vystýlek helmy, které je pak možno vyjmout z důvodu možnosti vyprání nebo výměny.


jak-vybrat-helmu-na-kolo


Kšilt

Měl by být odnímatelný a neměl by omezovat výhled. Většinou je to výbava přileb určených pro jízdu v terénu nebo přileb pro volný čas. Jeho účelem je nejen chránit před slunečními paprsky, ale také například před větvemi, odletujícími kamínky a dalšími nebezpečnými předměty.


jak-vybrat-helmu-na-koloPodle platných zákonů České republiky je od roku 2006 dána povinnost nosit helmu na kolo osobám mladším 18 let. Dospělí sice povinnost nemají, ale podle statistik policie 9 z 10 smrtelných nehod na kole měli lidé, kteří helmu na hlavě neměli. Přilba sice pádu nezabrání, ale může zmírnit následky pádu.
Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.
V pořádku Nastavení soukromí