Jak vyměnit duši na kole

Jak vyměnit duši na kole


Výměna duše na kole patří k jedné z nejběžnějších oprav. Na cestách se Vám může stát poměrně často, že duši „píchnete“, stačí najet na ostrý předmět nebo projíždět obtížným kamenitým terénem. Řešení jsou dvě – duši se buď pokusíte zalepit (což je ideální řešení na cestách, kdy potřebujete hlavně dojet domů nebo s sebou nevozíte náhradní duši) nebo duši rovnou vyměníte. V tomto článku se podíváme, jak duši vyměníte za novou.

Co budete potřebovat?Rozhodujícím kritériem při nákupu nové duše je vybrat správný rozměr duše, respektive její průměr, který musí odpovídat průměru ráfků vašeho kola. Jiné duše budete potřebovat na silniční, krosové i horské kolo. 


Postup výměny duše


1.krok – sundání kola z rámu

Nejprve povolte ráfkové V-brzdy. Stiskněte k sobě a vyhákněte vodítko z drážky čelisti. Pomocí rychloupínáků povolte a sundejte kolo – rychloupínák předního kola povolte tahem páčky a poté ještě lehce odšroubujte, rychloupínák zadního kola povolte tahem páčky směrem dolů.

 


2.krok – odstranění původní duše

Starou nebo píchlou duši úplně vypusťte, poté pomocí montpák sundejte plášť, a vyndejte duši z pláště. 

 


3.krok – nasazení nové duše

Vezměte si původní nebo nový plášť a podle správného směru rotace ho nasaďte na ráfek. Zlehka nafoukněte duši, aby měla kulatý tvar, a opatrně ji navlečte do pláště. Duši v plášti plně dohustěte tak, aby plášť z obou stran doléhal k ráfku a duše nebyla skřípnutá mezi pláštěm a ráfkem.