Od odrážedla až k dnešnímu kolu tak, jak ho známe

Už jste někdy přemýšleli nad tím, kde to všechno začalo? Je tomu již 201 let, co německý lesník a vynálezce Karl Drais vynalezl tzv. Draisinu a odstartoval tak revoluci v dopravě. Najednou se lidé mohli pohybovat až čtyřikrát rychleji, a tak začal vývoj jednoho z nejdůležitějších vynálezů.


Draisina toho s dnešním kolem moc společného neměla. Základním materiálem bylo dřevo a při jízdě jste se museli odrážet, neměla šlapátka. Šlapací pohon byl přidán až v roce 1861 Philipem Fischerem. Přibližně o pět let později vyrobil Pierre Michaux tzv. velocipéd a jelikož byl dost nepohodlný, říkalo se mu také „kostitřas“.


"Draissina"

Autor: Gun Powder Ma


Přezdívku si vysloužil proto, že dřevěná kola byla potažena tvrdými kovovými obručemi, místo pneumatik a jízda byla velice nepohodlná. Hned po přidání šlapacího pohonu, v roce 1870, anglický vynálezce James Starley přišel na to, že při zvětšení průměru předního kola, se zvýší i rychlost dopravy. Avšak velkým problémem bylo udržet stabilitu na takovém kole, přední kola totiž měla dvakrát až třikrát větší průměr.


Vysoké kolo

Autor: Agnieszka Kwiecień


Kolo ještě nebylo úplně dokonalé, mělo jen jeden převod, a tak jízda za ztížených podmínek byla dosti namáhavá. To se změnilo v roce 1885, kdy byl vynalezen řetězový převod. Po tomto vynálezu a po přidání pneumatik plněných vzduchem, Johnem Boydem Dunlopem v roce 1888, už bylo kolo na světě. Pak už byly prováděny spíše drobné úpravy. V roce 1895 se začaly vyrábět první světla a blatníky, v roce 1902 byl vynalezen speciální druh kabelu pro brzdy a v roce 1911 první měnič převodů.


Bezpečné nízké kolo nebo také "bezpečný rover"


Další důležitý mezník byl až později, v 70. letech 20. století, kdy se začala objevovat první horská kola, která měla velký počet převodů pro drsnější terén. I přes všechny menší úpravy, dnešní kola stále vychází z koncepce „bezpečného nízkého kola“ z 19. století

Vloženo: 28.04.2018

Nejnovější cyklotrasy po ruce

Nejnovější cyklotrasy přibývají každým týdnem.

Možnost cestování a poznávání nových míst tedy stále stoupá. Buďte přitom. Nechte si posílat nejnovější cyklotrasy každý týden.

 

Přejeme příjemné cyklo zážitky!

Tato stránka používá cookies

Abychom Vám dokázali nabídnou to nejlepší, používáme soubory cookies. Dokážeme Vám tak zobrazit relevantní reklamy, analyzovat návštěnost a chování webu.